Finał konkursu „Internetowa Liga Łamigłówkowa” – Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum”

14-06-2022
Finał 6. edycji „Internetowej Ligi Łamigłówkowej”

13 czerwca 2022 r. rozstrzygnęliśmy 6. edycję konkursu „Internetowa Liga Łamigłówkowa”. Finałowe zmagania matematyczne zgromadziły 23 uczestników z całej Polski. Uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych przyjechali do Centrum Nowoczesnego Kształcenia z Bartoszyc, Gostynia, Godzieszy Wielkiej, Jarocina, Jarosławia, Koźmina Wielkopolskiego, Myślenic, Mińska Mazowieckiego, Ostrołęki, Skierniewic, Wyszkowa i oczywiście z Białegostoku. Konkurs co roku organizuje działające przy Wydziale Informatyki Politechniki BiałostockiejCentrum Popularyzacji Matematyki „Signum”.

Finaliści, którzy pojawili się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia to najwytrwalsi i najzdolniejsi uczniowie, których pasją jest matematyka. Przez prawie pół roku, co tydzień rozwiązywali zadania matematyczne prezentowane na platformie Moodle. Ich wysiłek został nagrodzony – 12 uczniów szkół podstawowych oraz 11 uczniów szkół średnich zakwalifikowało się do finału. Ostateczne rozgrywki podzielono na dwa etapy, w których uczestnicy otrzymali do rozwiązania zadania łamigłówkowe. W przerwie między kolejnymi konkurencjami uczniowie zwiedzali Bibliotekę PB, a opiekunowie mogli skorzystać z warsztatów book origami.

Obrady jury, w których uczestniczyli pracownicy Wydziału Informatyki PB, wyłoniły zwycięzców konkursu. Każdy z finalistów otrzymał dyplom, a laureaci trzech pierwszych miejsc w kategoriach szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe – otrzymali poza medalem także nagrody rzeczowe. Zwycięzcy mieli przywilej wyboru nagrody. O pierwszeństwie decydowało miejsce na podium oraz wynik popularnej gry „kamień, papier, nożyce”.

Konkurs „Internetowa Liga Łamigłówkowa” to wyjątkowe przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” we współpracy z Kołem SNM Wielkopolskie. Nie tylko przybliża w atrakcyjny sposób królową nauk, ale daje też możliwość sprawdzenia swoich matematycznych umiejętności, które w niedalekiej przyszłości mogą stanowić przepustkę na wymarzone studia.

– Skończyłem właśnie liceum i konkurs może mi pomóc w tegorocznej rekrutacji na kierunki studiów związane z matematyką i przedmiotami ścisłymi – mówił Kamil Jóźwik, absolwent Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana w Warszawie – laureat 1. miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowych.

„Internetowa Liga Łamigłówkowa” poza szansą na doskonalenie swojej wiedzy, daje uczestnikom wiele innych korzyści. Jak podkreślała laureatka 1. miejsca – Zosia Strzelec ze szkoły podstawowej w Godzieszach Wielkich udział w tym konkursie był dla niej pozytywnym doświadczeniem, które pozwoli jej opanować stres w podobnych sytuacjach.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Oto lista laureatów:

• Kategoria „szkoły podstawowe”:
  1. miejsce Zofia Anna Strzelec
  2. miejsce Eliza Napiórkowska
  3. miejsce Gabriela Golińska
  • Kategoria „szkoły ponadpodstawowe”:
  1. miejsce Kamil Jóźwik
  2. miejsce Zofia Stempniak