XX posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji
28-04-2022
Piotr Wasilewski (obecnie student na kierunku automatyka i robotyka II stopień) i Marcin Dziubek (obecnie student na kierunku mechanika i budowa maszyn II stopień) otrzymali stypendium na rok akademicki 2020/2021 za swoje osiągnięcia naukowe, a w szczególności za działania realizowane w Kole Naukowym Robotyków, które działa na Wydziale Mechanicznym PB.
Czytaj więcej na: Studenci Politechniki Białostockiej w gronie stypendystów MEiN
Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Edukacji i Nauki doceniło osiągnięcia naszych studentów. Dziś mamy okazję podziękować Panom za pracę, zaangażowanie i wspaniałe sukcesy na turniejach robotycznych. Przy tej okazji chciałabym podkreślić, jak ważne jest włączanie studentów w działalność naukową oraz projekty rozwijane przez koła naukowe. Korzyść jest obopólna: dla stypendystów to osobisty sukces, natomiast dla uczelni dodatkowy prestiż – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB składając studentom gratulacje w imieniu Senatorów PB.
Merytoryczna część obrad Senatu rozpoczęła się od podjęcia uchwał dotyczących funkcjonowania Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Senatorowie zgodzili się na wprowadzenie zmian w dwóch uchwałach: dotyczącej „Regulaminu Szkoły Doktorskiej PB” oraz w sprawie ustalenia „Zasad rekrutacji do Szkoły Doktorskiej PB”. Uchwalone zmiany to efekt doświadczeń nabytych podczas dotychczasowej działalności Szkoły, a także wniosków i zaleceń po przeprowadzonej w jednostce kontroli wewnętrznej.
Kolejne zmiany uchwalone przez Senatorów dotyczyły uzupełnienia zapisów obowiązującej już uchwały Nr 72/IX/XVI/2021 z 22 kwietnia 2021 roku w sprawie uchwalenia „Regulaminu Studiów Politechniki Białostockiej”.
Jak wyjaśnił prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB: – Zmiana obecnie funkcjonującego regulaminu studiów umożliwia uchodźcom z Ukrainy studiowanie na Politechnice Białostockiej. Oznacza to, że osoby, które w dniu 24 lutego 2022 r. posiadały status studenta na Ukrainie – dotyczy to zarówno obywateli Ukrainy, jak i Polaków studiujących wówczas na terytorium Ukrainy – mogą kontynuować naukę na wybranym przez siebie kierunku na naszej uczelni.
Wprowadzone zmiany są bezpośrednio związane z przyjętą 12 marca br. specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.). Umożliwiają obywatelom Polski i Ukrainy, posiadającym status studenta uczelni działającej na terytorium Ukrainy 24 lutego 2022 r., podejmowanie i odbywanie nieodpłatnego kształcenia w języku polskim w Politechnice Białostockiej w semestrze letnim w roku akademickim 2021/2022 na podstawie decyzji o przyjęciu na studia stacjonarne I i II stopnia, w celu umożliwienia kontynuacji kształcenia przerwanego w związku z konfliktem zbrojnym.
Student, który zamierza kontynuować naukę na naszej uczelni musi w pierwszej kolejności sprawdzić, czy kierunek, który studiował na Ukrainie, jest pokrewny do tego, który oferuje Politechnika Białostocka. Drugi warunek to złożenie odpowiednich dokumentów i oświadczeń, łącznie z wypełnieniem ankiety, które przygotowaliśmy w języku polskim i ukraińskim. Student składa je w Biurze Współpracy Międzynarodowej PB. Pracownicy Biura weryfikują poprawność dokumentacji, która następnie trafia do dziekanów poszczególnych wydziałów. Dziekani podejmują decyzję o przyjęciu na studia w stosunku do obywateli Polski lub – w stosunku do obywateli Ukrainy – wyrażają swoją opinię i pozostawiają decyzję rektorowi – mówi dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.
Czytaj także: Rozwiązania w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki zawarte w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy
Senat PB poparł też uchwałę zawierającą „Regulamin Studiów Politechniki Białostockiej”, który wejdzie w życie w roku akademickim 2022/2023.
Senatorowie pojęli również szereg uchwał w sprawie rozwoju kadry naukowej uczelni. Zdecydowali o nadaniu:
- stopnia doktora habilitowanego dr. inż. Januszowi Tomaszowi Teleszewskiemu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
- stopnia doktora mgr. inż. Pawłowi Malinowskiemu w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jego rozprawa doktorska została wyróżniona;
- stopnia doktora mgr Emilii Zamojskiej w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
- stopnia doktora mgr Marcie Nalewajko w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport.
Kolejne uchwały dotyczyły powołania komisji habilitacyjnej w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego dr. inż. Krzysztofowi K. Żurowi, a także wyznaczenia recenzentów rozprawy doktorskiej, powołania komisji doktorskiej i wyznaczenia jej przewodniczącego w przewodzie doktorskim mgr. inż. Adama Gołuba.
Następne posiedzenie Senatu XVI kadencji zostało zaplanowane na 26 maja br.
(mr)