Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – w maju będziemy pobudzać wyobraźnię!
01-04-2022
W piątek, 1 kwietnia, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do udziału w wydarzeniu zapraszali:
- prof. dr hab. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
- prof. dr hab. Ludmiła Marcinowicz, koordynator XVIII edycji PFNiSz ,
- dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej,
- prof. dr hab. Izabela Święcicka, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku,
- Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki współorganizują: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (tegoroczny koordynator), Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Medyczna, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna, oraz Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach, a także Białostocki Park Naukowo-Technologiczny i Stadion Miejski w Białymstoku.
Patronat honorowy: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomży i Prezydent Miasta Suwałk.
Patroni medialni: TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Akadera, PlatonTV oraz portale: BiałystokOnline, 4Łomża, Niebywałe Suwałki.
Festiwal skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszego regionu oraz turystów. Nie liczy się wiek, płeć, ani wykształcenie uczestnika. W bogatym programie wydarzenia znajdziemy propozycje zarówno dla uczniów i studentów, jak i przedszkolaków oraz osób starszych. Liczy się ciekawość świata i wyobraźnia! Do niej – jak podkreśla hasło Festiwalu i jednocześnie cytat Alberta Einsteina – należy przyszłość.
Tegoroczna, osiemnasta edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki rozpocznie się 7 maja (sobota) i potrwa do 13 maja (piątek). Imprezy festiwalowe odbędą się w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach: pokazach, wykładach, warsztatach, prezentacjach, koncertach i spektaklach. Będzie też możliwość, żeby od kuchni poznać miejsca na co dzień niedostępne – laboratoria naukowe i warsztaty pracy naukowców i artystów. Największa impreza Festiwalu, Rodzinny Piknik Naukowy, odbędzie się w niedzielę, 8 maja na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
Pełna lista wydarzeń jest już dostępna na stronie Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Politechnika Białostocka jest jednym z inicjatorów wydarzenia oraz aktywnie współtworzy wszystkie edycje Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym roku także przygotowujemy mnóstwo atrakcji, które przybliżającą prowadzone w naszej uczelni badania naukowe, ukazują przydatność nauk technicznych w życiu codziennym, rozpalają ciekawość świata i chęć, by razem z nami rozwijać naukę.
Imprezy festiwalowe odbędą się na wszystkich naszych wydziałach oraz jednostkach międzywydziałowych: Bibliotece PB, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Archiwum Uczelnianym i Centrum Historii PB, Biurze Współpracy Międzynarodowej, Klasie Konfucjańskiej PB, Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PB, Radiu Akadera. To wszystko 10 maja, ale warto też odwiedzić stoiska wystawowe Politechniki Białostockiej 8 maja, podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.
W przygotowanie wydarzeń Festiwalowych zaangażowali się nasi pracownicy i studenci. Wybór atrakcji jest duży: wykład, dyskusja, warsztat, doświadczenie, prezentacja, wystawa, konkurs, przedstawienie, występ, wycieczka, zajęcia terenowe, zwiedzanie, koncert, impreza plenerowa i wiele innych. Co ważne i cenne, u nas publiczność nie jest biernym widzem. Wciągamy uczestników do wspólnej zabawy w odkrywanie ciekawostek naukowych.
Zapraszamy: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie, studentów, całe rodziny i wszystkich zainteresowanych!
Zaplanuj dzień festiwalowy z Politechniką Białostocką
oprac. mr