W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.

Podlaski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022. Politechnika Białostocka ogłosiła wyniki

11-01-2022
GALA_PERSPEKTYW_2022_GABRIELA_KOŚCIUK_PB-48
Politechnika Białostocka ogłosiła wyniki Podlaskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. Pierwsze miejsce w województwie podlaskim ponownie zajęły II LO w Białymstoku oraz białostockie Technikum Elektryczne. W najnowszym rankingu na podium znalazło się też Technikum nr 1 w Zambrowie.

11 stycznia 2022 r. Politechnika Białostocka, jako gospodarz Podlaskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 i partner rankingu ogólnopolskiego, ogłosiła dwudziestkę najlepszych szkół średnich z województwa podlaskiego.

Wśród podlaskich techników prym w rankingu wiedzie Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku (w roku ubiegłym też na 1. miejscu).

– Już od 2011 roku jesteśmy wyróżniani w rankingu i z tego powodu bardzo się cieszymy. Nie ustajemy w pracy. Takie efekty same nie przychodzą. Z każdym rokiem odnajdujemy nowe pomysły, aby zachęcić uczniów do rozwoju. A uczniowie są coraz bardziej wymagający. Nasz wizerunek budujemy od 70-lat i stale go wzmacniamy. Ponadto wiemy, że edukacja to jest trampolina dla dobra społeczeństwa. Dlatego wkładamy w nią dużo sił, umiejętności i czasu – mówiła Anna Niczyporuk, dyrektor Technikum Elektrycznego w Białymstoku.

Po raz kolejny na miejscu pierwszym zestawienia liceów jest II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

– Społeczność II LO jest niesamowita. To młodzi ludzie, którzy wiedzą po co przyszli do szkoły i chcą się uczyć, rozwijać swoje zainteresowania nie tylko naukowe, ale z różnych dziedzin: artystycznych, sportowych. Mamy ogromną gamę zajęć pozalekcyjnych. Proponujemy nietypowe programy, które naszą szkołę wyróżniają: realizujemy program matury międzynarodowej, sześcioletni kurs języka niemieckiego… Nasze wysokie miejsce w rankingu to wynik pracy naszych absolwentów, uczniów, wspaniałej kadry nauczycieli, zaangażowanych w przygotowanie uczniów do olimpiad, konkursów, matury. Wysokie wyniki matury to przepustka na najlepsze uczelnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Na ten sukces pracujemy cały rok – mówił Dariusz Bossowski, dyrektor II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

Politechnika Białostocka od sześciu lat prowadzi Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, bezpłatną szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, która funkcjonuje w strukturach uczelni.

– Rankingi szkół średnich są istotne także dla uczelni wyższych – podkreśla dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. Wyniki Państwa uczniów podczas matur, a także w olimpiadach przedmiotowych, przekładają się na ich sukces podczas rekrutacji na studia w Politechnice Białostockiej. Przyglądamy się absolwentom szkół średnich, bo chcemy w przyszłości spotkać się z nimi – już jako studentami – w murach naszej uczelni. Jak wskazują statystyki, większość kandydatów na studia w Politechnice Białostockiej pochodzi z naszego regionu. To dlatego Państwa sukcesy, sukcesy podlaskich szkół średnich, to w przyszłości sukces Politechniki Białostockiej. 

Wśród techników, na miejscu drugim uplasowało się Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

– To ogromny zaszczyt i wyróżnienie, by znaleźć się w gronie najlepszych techników Podlasia. Dlaczego osiągamy tak dobre wyniki? To jest tradycja, praca i wnioski wyciągane z przeszłości. Dzięki temu możemy sprostać oczekiwaniom naszych uczniów. Wspierają nas rodzice naszych uczniów, nasi partnerzy-pracodawcy, uczelnie partnerskie. Posiadamy też kartę jakości mobilności, dzięki której mamy skrócony tryb składania wniosków do konkursów o wsparcie finansowe. Daje to nam możliwość zaproponowania uczniom dodatkowych zajęć, które wzbogacają ich o nowe umiejętności zawodowe i kompetencje. Cieszę się, że nasza szkoła to już rozpoznawalna marka w naszym mieści i regionie – mówiła Stanisława Kobus, wicedyrektor Technikum Handlowo-Ekonomicznego w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku.

Miejsce trzecie zajęło – Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie. W roku ubiegłym ta szkoła była poza zestawieniem trzydziestu placówek, które ujął wojewódzki ranking techników 2021.

– Pierwszy raz w historii jesteśmy tak wysoko w rankingu szkół województwa podlaskiego. Wreszcie doceniono efekt ciężkiej pracy rady pedagogicznej. Szczególnie ostatnie dwa lata zdalnego nauczania to przełom w sposobie nauczania młodzieży. Uczniowie podołali temu wyzwaniu i w moim odczuciu wykonali zadanie na 105 procent. Nasza szkoła wspaniale się rozwija, realizujemy trzy projekty unijne, organizujemy staże zagraniczne, projekty inwestycyjne, a także kursy i szkolenia dla trzech kierunków kształcenia. To daje szansę na przyszłość. Mam nadzieję, że moi uczniowie spełnią swoje i nasze oczekiwania. Szanowni uczniowie warto się uczyć, żeby później w życiu coś osiągnąć – mówił Sławomir Baran, dyrektor Technikum nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie.

Nie zmieniła się trójka najlepszych podlaskich liceów. Miejsce drugie w Podlaskim Rankingu Liceów Perspektywy 2022 zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

– I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku to szkoła z wieloletnią tradycją i ciekawą historią. To wyróżnienie jest niesamowitym docenieniem naszej codziennej i żmudnej pracy – zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a także rodziców, którzy nas wspierają i różnych instytucji, z którymi współpracujemy. Nasi uczniowie to nasza przyszłość. Pracujemy z roku na rok, żeby osiągać możliwie najlepsze wyniki zarówno w egzaminach maturalnych, jak i olimpiadach. Co roku młodzież z nowych roczników daje nam świeżą szansę, na to, żeby osiągać kolejne sukcesy – mówiła Marta Grodzka, wicedyrektor I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Miejsce trzecie utrzymało I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

– Nasza szkoła jest jedną z dziesięciu najstarszych w Polsce. Jednym z naszych pierwszych dyrektorów był święty Andrzej Bobola, a uczniów – prymas Stefan Wyszyński. Osiągamy wysokie wyniki podczas matur, uczestniczymy w wielu olimpiadach przedmiotowych. Współpracujemy z uczelniami… To wpływa w ogromny sposób na uzyskiwane wyniki szkoły – mówił Jerzy Łuba, dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży.

Swoje miejsce w tegorocznym rankingu poprawiło III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, które z pozycji 6. awansowało na miejsce 4. Warto także wyróżnić VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, które z roku ubiegłym zajmowało 11. lokatę, a w tym roku jest szóste. Do pierwszej dziesiątki weszło też III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach, które w roku ubiegłym było 13.

Pracę pedagogów i wyniki rankingu podsumował Franciszek Górski – dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Kształcenia Ustawicznego w Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

– Już liczba szkół, które zgłaszają się do rankingu świadczy o tym, jak jest on istotny zarówno dla ich promocji, jak i zdobywania renomy w środowisku. To obraz tego, jak w skali ogólnopolskiej prezentują się nasze licea i technika. Możemy je porównać i dowiedzieć się, jak szkoły dochodzą do swoich sukcesów. Jednocześnie to przegląd naszej bazy szkolnej, warsztatów, możliwości i osiągniętych efektów kształcenia. Na jego podstawie możemy ocenić co poprawić. Ważny jest sam udział w rankingu, który pozwala ocenić rezerwy szkolne – powiedział Franciszek Górski.

Ogłoszenie wyników Podlaskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 było transmitowane na kanale YouTube Politechniki Białostockiej.

Podlaski Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 – wyniki

Licea:

I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku

III miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

IV miejsce: III Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

V miejsce: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku

VI miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku

VII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

VIII miejsce: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

IX miejsce: IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku

X miejsce: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Suwałkach

Technika:

I miejsce: Technikum Elektryczne w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

II miejsce: Technikum Handlowo-Ekonomiczne w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku

III miejsce: Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zambrowie

IV miejsce: Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu

V miejsce: Technikum Nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 Łomży

VI miejsce: Technikum Budowlano-Geodezyjne w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku

VII miejsce: Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Nr 4 w Suwałkach

VIII miejsce: Technikum w Zespole Szkół w Suchowoli

IX miejsce: Technikum Leśne w Białowieży

X miejsce: Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży