30 finał WOŚP. Na PB możemy wspierać okulistykę dziecięcą

25-01-2022
Anna Gromko
Od 10 stycznia w budynku Rektoratu (ul. Wiejska 45A), w pokoju nr 35, u pani Anny Gromko, wszyscy ofiarodawcy mogą wspierać swoimi datkami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Stacjonarna puszka pozostanie w tym miejscu na Uczelni do 28 stycznia.

W 2022 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 30. Stacjonarna puszka na datki czeka na ofiarodawców u Pani Anny Gromko, w pokoju nr 35, w budynku Rektoratu przy ul. Wiejskiej 45 A od godz. 7.30 do godz. 15.30.

30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

30. Finał – jakie zakupy chce zrealizować Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy?

• angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • oftalmoskopy do badania dna oka
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)