Instytut Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotował trzy wystawy

03-11-2021
Grzegorz Radziewicz wystawia swoje prace pod tytułem „Machiny” w  foyer Białostockiego Teatru Lalek, tam również można zobaczyć wystawę łotewskiej sztuki użytkowej. Aż 24 pracowników Wydziału Architektury prezentuje swoje prace pod szyldem „Dom” w Galerii Stara Papiernia w Poznaniu.

– Wybrano dom jako hasło wystawy Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, właśnie z powodu wieloznaczności – wyjaśnia Eulalia Domanowska z Instytutu Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, specjalistka ds. sztuki na Wydziale Architektury, kuratorka wystaw. – To słowo klucz pozwalające na pokazanie różnorodności, jakim cechuje się zarówno sama jednostka składająca się obecnie z dwóch katedr: grafiki i sztuk projektowych jak i region Podlasia. Architekci, projektanci i artyści uczą różnych specjalności, od architektury i architektury wnętrz, poprzez design, rzeźbę, malarstwo, grafikę do projektów w przestrzeni publicznej i technik multimedialnych Często prowadzą własne firmy, łącząc praktykę i teorię z działalnością edukacyjną i naukową.

Ich projekty architektoniczne i designerskie wykorzystują tradycyjne formy, przy użyciu nowoczesnych materiałów, łącząc budowle z naturą i pięknem krajobrazu; przeszklone ściany zapewniają przenikanie się wnętrza z zewnętrzem; przyroda towarzyszy domom w postaci ogrodów, sadów, zielonych ścian, tarasów i patio. Projekty designerów uwzględniają tradycyjne materiały, przede wszystkim drewno, czasami ludową ornamentykę, lekkie formy i proekologiczne rozwiązania.

Architekci i artyści wizualni Instytutu Sztuki podejmują wyzwanie łączenia tradycji z nowoczesnością. Współtworzą klimat regionu. Wielu z nich ukończyło Liceum Plastyczne w Supraślu. Sam Instytut jest jedynym miejscem edukacji artystycznej na poziomie wyższej uczelni na Podlasiu.

Wystawę w Galerii Stara Papiernia, która jest wynikiem współpracy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Politechniki Białostockiej można oglądać w Poznaniu do 28 listopada.

Do 25 listopada można podziwiać w foyer Białostockiego Teatru Lalek autorską wystawę Grzegorza Radziewicza „Machiny”. Odwiedzając teatr warto również zwrócić uwagę na wystawę „RĪGAS AUDUMS – Wzory z niedawnej przeszłości”, która powstała we współpracy z Ambasadą Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej i Białostockim Teatrem Lalek.

Więcej: https://pb.edu.pl/2021/10/20/wystawa-wydzialu-architektury-w-btl/