Politechnika Białostocka zawarła umowę z ORLEN Serwis S.A.
30-10-2021
ORLEN Serwis to Spółka z ponad 50-letnim doświadczeniem, posiadająca swoje oddziały w czterech lokalizacjach w Polsce – w Płocku, Włocławku, Trzebini i Jedliczu, a także w Czechach i na Litwie. Firma należy do Grupy Kapitałowej ORLEN, jednego z największych i najwyżej ocenianych pracodawców w Polsce.
– Bardzo się cieszę, że do grona partnerów Politechniki Białostockiej dołącza spółka ORLEN Serwis – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Mam nadzieję, że dzięki praktykom i stażom programy kształcenia na takich kierunkach jak mechanika i budowa maszyn czy automatyka i robotyka, a także na kierunkach pokrewnych zostaną uzupełnione i udoskonalone dzięki współpracy z praktykami z ORLEN Serwis zgodnie z zasadą: powiedz, pokaż, pozwól przećwiczyć. Atrakcyjne praktyki, jakie oferuje ORLEN Serwis zbliżą naszych absolwentów do rynku pracy i potrzeb pracodawców. Jesteśmy dostosowani do potrzeb regionu, ale jak wszyscy inżynierowie – powinniśmy się dobrze odnaleźć na globalnym rynku pracy.
– Niezmiernie się cieszę, że znalazłem się na tak uznanej, szanowanej i cieszącej się ogromnym zaufaniem studentów, uczelni – mówi Paweł Aleksander Jegier, Prezes Zarządu ORLEN Serwis. – Nauka i biznes to obszary, które muszą współpracować, wytwarzać synergię, szczególnie, gdy w projekcie biorą udział tak uznane marki jak Politechnika Białostocka czy jedna z największych spółek w Grupie Kapitałowej ORLEN. Taki projekt musi zakończyć się obopólnymi korzyściami. Jestem pod wielkim wrażeniem działalności Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Waszych kół naukowych, projektów, które znalazły uznanie również za granicą. My też stawiamy na efektywne wykorzystywanie wiedzy w sposób użyteczny, funkcjonalny, ale również innowacyjny i rozwojowy.
– Współpraca z taką firmą jak ORLEN Serwis to dla nas zaszczyt, a jednocześnie zobowiązanie – przyznaje dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.- Nasz Wydział współpracuje z wieloma przedsiębiorcami. Mamy podpisanych ponad 50. umów i wspólnie realizujemy różne projekty. Wydział Mechaniczny to nauka, dydaktyka, ale i znacząca współpraca z przemysłem. Jesteśmy niezmiernie poruszeni faktem, że dołącza do nas ORLEN Serwis. Mam nadzieję, że ta współpraca zaowocuje lepszym kształceniem studentów, poznawaniem nowych technologii, których nie mieliśmy do tej pory okazji prezentować. Nasi studenci zyskają świetnego partnera, dzięki któremu będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, także przy realizacji własnych projektów.
Po podpisaniu umowy goście zwiedzali laboratoria Wydziału Mechanicznego. Jedno z głównych zainteresowań wzbudziło nowo otwarte laboratorium Smart Education for Industry 4.0. To systemowe rozwiązanie kształcenia studentów i kadr na rzecz przemysłu przyszłości 4.0. Pozwala na radykalne podniesienie skuteczności i efektywności kształcenia. Rozwiązanie jest środkiem edukacji i transferu najnowszych cyfrowych technologii wytwarzania, łączącym szkolnictwo wszelkich szczebli regionu z jego otoczeniem przemysłowym.
Była również okazja do zapoznania się z działalnością i sukcesami Studenckich Kół Naukowych działających na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Goście zapoznali się z aktualnie realizowanymi projektami studentów Wydziału Mechanicznego, do których możemy zaliczyć między innym bolid klasy Formula Student CMS-07, analog łazika marsjańskiego, roboty Sumomasters, prototyp Bobot 2.0 czy też kamizelki służącej do pomocy dzieciom z autyzmem, które mają zaburzenia czucia głębokiego.
Zwieńczeniem było spotkanie Prezesa Zarządu ORLEN Serwis z Dziekanami Wydziału Mechanicznego, Dyrektorami Instytutów oraz Kierownikami Katedr.
Spółka ORLEN Serwis w ramach wzajemnej współpracy zobowiązuje się między innymi do przyjęcia w ramach praktyk zawodowych w Spółce 10 studentów w roku akademickim wskazanych przez Politechnikę. Najlepsi studenci wyłonieni zostaną w procesie rekrutacji, prowadzonej przez Spółkę z udziałem opiekuna praktyk oraz we współpracy z Politechniką.
Politechnika Białostocka jest największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski. Jej misją jest wysokiej jakości kształcenie studentów i młodych naukowców, prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie międzynarodowym oraz komercjalizacja rezultatów prac badawczych. We współpracy z otoczeniem gospodarczym wdraża innowacyjne rozwiązania techniczne, które wpływają na innowacyjność gospodarki. Podejmuje też działania stanowiące odpowiedź na potrzeby społeczne.
Na sześciu wydziałach Politechniki Białostockiej uczy się obecnie blisko 7 tysięcy studentów. 630 naszych wykładowców to praktycy i eksperci w swoich dziedzinach.
Wydział Mechaniczny jest jednym z najstarszych wydziałów Politechniki Białostockiej – jego tradycje sięgają 1949 roku. Wizytówką Wydziału są jego absolwenci, pracujący w uznanych koncernach, liderach światowego przemysłu.
(jd)