Zakończył się Finał Rundy T

14-10-2021
Runda T, grafika
Zakończył się Finał Rundy T organizowanej przez Fundację Technotalenty. 12 października 2021 r. prezentacje 19 finałowych projektów obserwowali przedsiębiorcy oraz przedstawiciele firm inwestycyjnych. Na wyniki konkursu, czyli ogłoszenie listy najlepszych projektów Rundy T, trzeba będzie zaczekać do 28 października.

Runda T to nowa formuła działania Fundacji, która przez kilka ostatnich lat organizowała konkurs „Technotalent”. Inicjatywa umożliwia spotkanie przedsiębiorców, startupów, naukowców, studentów i innych twórców z inwestorami z całego kraju. Projekt Runda T adresowany jest do osób z województwa podlaskiego lub warmińsko-mazurskiego, zainteresowanych rozwojem swoich projektów na różnych etapach rozwoju, które wymagają wsparcia kapitałowego.

Jakie cechy powinny posiadać projekty zgłoszone w Rundzie T? Konkurencyjność, zaawansowanie technologiczne, zdolność do komercjalizacji i oczywiście przygotowanie do prezentacji – wymienia prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki.

Na finale Rundy T zaprezentowało się w sumie 19 projektów w 4 kategoriach konkursowych: Concept – projekty koncepcyjne i pomysły w trakcie realizacji; Science – projekty naukowe wynalazków, produktów bądź usług, które są nowym rozwiązaniem technicznym; Open – rozwiązania związane z nowoczesną technologią na każdy etapie przygotowania; Pandemic – projekty na różnym etapie, które będą rozwiązywać problemy społeczne związane z pandemią koronawirusa.. Finaliści mieli 3 minuty na prezentację swojego projektu a kapituły, składające się z przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, 3 minuty na zadanie pytań. Najlepsze projekty w każdej kategorii poznamy na uroczystym podsumowaniu Rudy T w dniu 28 października 2021 r.

Projekty z Politechniki Białostockiej w finale Rundy T

W kategorii Science swój projekt „Wykorzystanie odpadów tworzywa sztucznego do produkcji pustaka ściennego” prezentowali dr inż. Robert Grygo, mgr inż. Kevin Bujnarowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Celem projektu jest połączenie idei recyklingu z możliwością tworzenia produktów konstrukcyjnych o parametrach lepszych lub porównywalnych do istniejących na rynku. Pustaki ścienne mogą być stosowane w budownictwie na szeroką skalę, a przy wzroście cen innych materiałów budowlanych tworzyć przewagę ekonomiczną.

W kategorii Open studenci Wydziału Mechanicznego PB: Jakub Migoń, Przemysław Dąbrowski, Robert Grabowy (wszyscy z kierunku automatyka i robotyka na WM PB) zaproponowali projekt mobilnej platformy jeżdżącej pn. RATEL. To wg. twórców odpowiedź na niektóre problemy, z którymi boryka się branża robotyki. Z gotowego rozwiązania – robota mobilnego typu cobot -może skorzystać zarówno branża edukacyjna, jak i przedsiębiorcy. Ważna jest modularna budowa platformy, która pozwala na rozwój robota (wzbogacanie o konkretne komponenty), a nawet zmianę jego przeznaczenia, przy zmniejszonych kosztach oraz nakładzie pracy. Do projektowania platformą studenci zaprojektowali łatwe w użyciu oprogramowanie z przystępnym interfejsem graficznym, co umożliwia wręcz intuicyjną pracę z urządzeniem.

W kategorii Concept „Domek odosobnieniowy na czas pandemii i nie tylko” zaprezentowała dr Katarzyna Kowal z Wydziału Architektury PB. To propozycja niewielkiego (powierzchnia zabudowy 35m2, czyli bez pozwolenia na budowę) domku, który posiada całoroczną infrastrukturę, dającą możliwość komfortowego pobytu i regeneracji 1 lub 2 osobom. W obliczu pandemii taki domek, postawiony w otoczeniu przyrody, daje cenną szansę odpoczynku. Projekt zakłada wyposażenie domku na etapie projektu wykonawczego w rozwiązania energooszczędne i pro-ekologiczne (dom pasywny).

Rundę T współorganizuje samorząd województwa podlaskiego, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Przedsięwzięciu patronują: NBP, PARP Marszałek Województwa Podlaskiego, prezydenci Białegostoku, Suwałk, Ełku, Łomży, Rektor Politechniki Białostockiej,  Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, NASK. Partnerami są: parki naukowo-technologiczne z Białegostoku, Suwałk, Ełku i Park Przemysłowy Łomża. W Rundzie T Fundacja Technotalenty współpracuje z dziesięcioma funduszami inwestycyjnymi.

Więcej informacji o konkursie Runda T można znaleźć na stronie technotalenty.pl.

Konkurs Runda T został objęty patronatem Rektor Politechniki Białostockiej. Dr hab. inż. Marty Kosior-Kazberuk, prof. PB. zachęcała udziału w przedsięwzięciu studentów, doktorantów i absolwentów naszej uczelni: