Zakończył się Finał Rundy T
14-10-2021
Runda T to nowa formuła działania Fundacji, która przez kilka ostatnich lat organizowała konkurs „Technotalent”. Inicjatywa umożliwia spotkanie przedsiębiorców, startupów, naukowców, studentów i innych twórców z inwestorami z całego kraju. Projekt Runda T adresowany jest do osób z województwa podlaskiego lub warmińsko-mazurskiego, zainteresowanych rozwojem swoich projektów na różnych etapach rozwoju, które wymagają wsparcia kapitałowego.
Jakie cechy powinny posiadać projekty zgłoszone w Rundzie T? Konkurencyjność, zaawansowanie technologiczne, zdolność do komercjalizacji i oczywiście przygotowanie do prezentacji – wymienia prezes Fundacji Technotalenty Adam Walicki.
Na finale Rundy T zaprezentowało się w sumie 19 projektów w 4 kategoriach konkursowych: Concept – projekty koncepcyjne i pomysły w trakcie realizacji; Science – projekty naukowe wynalazków, produktów bądź usług, które są nowym rozwiązaniem technicznym; Open – rozwiązania związane z nowoczesną technologią na każdy etapie przygotowania; Pandemic – projekty na różnym etapie, które będą rozwiązywać problemy społeczne związane z pandemią koronawirusa.. Finaliści mieli 3 minuty na prezentację swojego projektu a kapituły, składające się z przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, 3 minuty na zadanie pytań. Najlepsze projekty w każdej kategorii poznamy na uroczystym podsumowaniu Rudy T w dniu 28 października 2021 r.
W kategorii Science swój projekt „Wykorzystanie odpadów tworzywa sztucznego do produkcji pustaka ściennego” prezentowali dr inż. Robert Grygo, mgr inż. Kevin Bujnarowski z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Celem projektu jest połączenie idei recyklingu z możliwością tworzenia produktów konstrukcyjnych o parametrach lepszych lub porównywalnych do istniejących na rynku. Pustaki ścienne mogą być stosowane w budownictwie na szeroką skalę, a przy wzroście cen innych materiałów budowlanych tworzyć przewagę ekonomiczną.
W kategorii Open studenci Wydziału Mechanicznego PB: Jakub Migoń, Przemysław Dąbrowski, Robert Grabowy (wszyscy z kierunku automatyka i robotyka na WM PB) zaproponowali projekt mobilnej platformy jeżdżącej pn. RATEL. To wg. twórców odpowiedź na niektóre problemy, z którymi boryka się branża robotyki. Z gotowego rozwiązania – robota mobilnego typu cobot -może skorzystać zarówno branża edukacyjna, jak i przedsiębiorcy. Ważna jest modularna budowa platformy, która pozwala na rozwój robota (wzbogacanie o konkretne komponenty), a nawet zmianę jego przeznaczenia, przy zmniejszonych kosztach oraz nakładzie pracy. Do projektowania platformą studenci zaprojektowali łatwe w użyciu oprogramowanie z przystępnym interfejsem graficznym, co umożliwia wręcz intuicyjną pracę z urządzeniem.
W kategorii Concept „Domek odosobnieniowy na czas pandemii i nie tylko” zaprezentowała dr Katarzyna Kowal z Wydziału Architektury PB. To propozycja niewielkiego (powierzchnia zabudowy 35m2, czyli bez pozwolenia na budowę) domku, który posiada całoroczną infrastrukturę, dającą możliwość komfortowego pobytu i regeneracji 1 lub 2 osobom. W obliczu pandemii taki domek, postawiony w otoczeniu przyrody, daje cenną szansę odpoczynku. Projekt zakłada wyposażenie domku na etapie projektu wykonawczego w rozwiązania energooszczędne i pro-ekologiczne (dom pasywny).
Rundę T współorganizuje samorząd województwa podlaskiego, we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Przedsięwzięciu patronują: NBP, PARP Marszałek Województwa Podlaskiego, prezydenci Białegostoku, Suwałk, Ełku, Łomży, Rektor Politechniki Białostockiej, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, NASK. Partnerami są: parki naukowo-technologiczne z Białegostoku, Suwałk, Ełku i Park Przemysłowy Łomża. W Rundzie T Fundacja Technotalenty współpracuje z dziesięcioma funduszami inwestycyjnymi.
Więcej informacji o konkursie Runda T można znaleźć na stronie technotalenty.pl.