Najmłodsi studenci Politechniki odebrali dyplomy i gratulacje

13-09-2021
Dwa roczniki najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej odebrały w sobotę 11 września 2021 r. dyplomy ukończenia Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Białostocki Uniwersytet Dziecięcy jest jedną z sześciu inicjatyw funkcjonujących w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. To projekt edukacyjny, który Politechnika Białostocka prowadzi od przeszło 12 lat!

W ten sposób realizujemy ideę nauki przez całe życie. Oferta Politechniki Białostockiej jest skierowana do wszystkich grup wiekowych: od najmłodszych do najstarszych – podkreślała rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB. Uniwersytet Dziecięcy jest o tyle szczególny, że mamy nadzieję obudzić pasję i zainteresowania techniczne w bardzo młodych ludziach. Ośmielić ich zgłębiania przedmiotów ścisłych. Mam nadzieję, że takie zetknięcie się z techniką – i to w wydaniu naprawdę wysokiej jakości, jaką oferuje Politechnika Białostocka – przekona młodzież do nauk ścisłych i w przyszłości zostaną oni naszymi studentami.

Od samego początku dziecięce uniwersytety powołane na Politechnice Białostockiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Studentami Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego mogą zostać uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Podczas zajęć prowadzonych przez wykładowców Politechniki Białostockiej młodzież ma okazję rozwijać ciekawość naukową i zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Każdego roku oferta PUD jest modyfikowana i poszerzana. Dodatkowo udział instytucji partnerskich Uniwersytetu pozwala małym studentom lepiej poznać swój region oraz miasto, w którym żyją. W realizację przedsięwzięcia włącza się cała uczelnia, oprócz pracowników i studentów Politechniki Białostockiej, zajęcia pomagają zorganizować także przedstawiciele Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

Podczas sobotniej uroczystości podsumowane zostały dwie edycje Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Edycję 2019/2020, w której uczestniczyło 332 małych studentów, i która rozpoczęła się stacjonarnie, ale po ośmiu spotkaniach została przerwana przez pandemię. Projekt był wtedy współfinansowany przez samorządy miast: Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i gminy Sokółka. A także rok akademicki 2020/2021 Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, który odbył się całkowicie zdalnie. Organizację zajęć dla 40 studentów wsparł wówczas Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Miasto Białystok.

Województwo Podlaskie, Marszałek i Zarząd Województwa Podlaskiego dostrzegają potrzebę edukacji dzieci i uczniów szkół podstawowych zarówno z Białegostoku, jak i z regionu. Stąd też samorząd województwa wspiera tę cenną inicjatywę, która integruje dzieci z naszego regionu oraz ich rodziców. To jest coś więcej niż zwykła szkoła – mówiła podczas uroczystości na Politechnice Białostockiej Izabela Smaczna-Jórczykowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Gospodarzom tego miejsca jest niezręcznie o tym mówić, ale Politechnika Białostocka to jedna z najlepszych uczelni w skali naszego kraju. Cieszę się niezmiernie z tego że mieliście okazję poznać Politechnikę i wierzę w to, że w kolejnych etapach swojego kształcenia wybierzecie właśnie tę białostocką uczelnię – zwrócił się do absolwentów Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego Rafał Rudnicki, zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

Politechnika Białostocka to uczelnia, która doskonale przygotowuje do dorosłego życia zawodowego, o którym być może jeszcze w ogóle nie myślicie, ale zachęcam Was do tego byście związali swoje losy z białostockimi szkołami, uczelniami i z naszym miastem, bo jest to doskonałe miejsce nie tylko do tego, żeby się tutaj kształcić, ale przede wszystkim to doskonałe miejsce, żeby tutaj żyć i dalej się rozwijać – dodał Rafał Rudnicki.

Dziesięcioletniemu Kamilowi, który ukończył zdalną edycję PB BUD najbardziej podobały się zajęcia z matematyki. „Są ciekawsze niż w szkole” – mówił. Na zajęcia na Politechnice zapisała go mama.

Chciałam, żeby syn poznał inny sposób prowadzenia zajęć, nauki – mówiła Pani Anna. Po każdych zajęciach był zadowolony, a ja miałam satysfakcję z tego, że dziecko wkracza powoli w świat dorosłych i poznaje inne techniki nauczania. Na pewno było warto. Kamil zapytał, czy może jeszcze raz uczestniczyć w Uniwersytecie, ale już tym razem stacjonarnie.

Dla Kamila oraz innych chętnych do udziału w Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym mamy dobrą wiadomość. Przekazał ją dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej.

Startujemy z kolejną edycją Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego! Do przedsięwzięcia dołączyło Miasto Białystok, Miasto Augustów i Miasto Siemiatycze. Nowy rok akademicki planujemy rozpocząć stacjonarnie, ale będziemy z uwagą obserwować rozwój sytuacji pandemicznej w kraju i dostosowywać formy kształcenia do sytuacji – zapowiedział prorektor dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.

Widzimy, że nasze działania i wysiłki naszych pracowników zmierzające do tego, żeby zajęcia, które oferujemy młodym studentom były atrakcyjne, idą w dobrym kierunku i są pozytywnie odbierane. Jeśli nasi młodzi studenci wybiorą później Politechnikę Białostocką na miejsce dalszego kształcenia, czy w ramach szkoły ponadpodstawowej, czy szkoły wyższej, to nasz cel statutowy zostanie przez nas osiągnięty – mówił dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB.

(mr)