Jan Citko – 42 lata na Politechnice Białostockiej

28-04-2021
Jan Citko
Jan Citko, długoletni pracownik Działu Elektroenergetycznego Politechniki Białostockiej, 28 kwietnia 2021 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę.

– Moja głowa będzie trochę luźniejsza – mówi Jan Citko. – Ale będzie mi brakować ludzi, z którymi spędziłem w pracy parę ładnych lat. Współpraca była niesamowita. Mamy bardzo fajnych hydraulików na uczelni. Mogę powiedzieć, że rozumieliśmy się bez słów.

Jan Citko na Politechnice Białostockiej przepracował 42 lata.

Przede wszystkim zajmował się obsługą techniczną instalacji sanitarnych. Pracował jako starszy technik, samodzielny referent, kierownik sekcji, majster, a przez ostatnie lata, jako starszy majster brygady sanitarnej.

– Zaczynałem pracę na Wydziale Architektury, który mieścił się jeszcze wtedy przy ulicy Krakowskiej – wspomina Jan Citko. Potem przeniesiono mnie do baraków dla brygady technicznej na ulicy Świerkowej, które już nie istnieją. Na kampusie trwała wtedy budowa Wydziału Mechanicznego, rozpoczynała się Hotelu Asystenta. Potem powstawały kolejne budynki i kampus szybko się rozrastał.

Wraz z rozbudową obiektów uczelni zwiększała się też ilość instalacji wodociągowych, które wymagały dozoru. Starsze sieci były modernizowane, nowe wymagały od obsługujących ich techników zaktualizowania swojej wiedzy i umiejętności.

– W tej chwili awarii jest bardzo mało, ale kiedyś pęknięcia rur wodociągowych, centralnego ogrzewania – to było nagminne – podkreśla świeżo upieczony emeryt. – Co pięć lat aktualizowałem swoje uprawnienia z dozoru instalacji gazowej i centralnego ogrzewania zdając egzaminy w NOT.

Odchodzącego na emeryturę Jana Citko gorąco pożegnali współpracownicy Działu Elektroenergetycznego PB.
W imieniu społeczności akademickiej dołączamy się do podziękowań za długoletnią pracę na rzecz Politechniki Białostockiej i życzymy Panu Janowi zdrowia, odpoczynku oraz realizacji marzeń na dalszym etapie życia.