Legia Akademicka na Politechnice Białostockiej

17-03-2021
Politechnika Białostocka po raz czwarty przystąpiła do realizacji programu Legii Akademickiej – edukacji wojskowej studentów.

Studenci, którzy chcą do niego przystąpić powinni spełnić następujące warunki:

• posiadać obywatelstwo polskie,
  • posiadać status studenta studiów dziennych lub zaocznych z chwilą składania wniosku,
  • przejść pozytywnie kwalifikację wojskową (lub wyrazić gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym).

Jeśli jesteś studentem Politechniki Białostockiej wypełniony wniosek o przystąpienie do Legii Akademickiej złóż w dziekanacie swojego wydziału.

Jeśli jesteś studentem innej uczelni – wypełniony wniosek złóż w Dziale Spraw Studenckich i Dydaktyki. Biuro znajduje się w budynku Wydziału Mechanicznego przy ul. Wiejskiej 45C, pokój 229. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie swojej uczelni o posiadaniu statusu studenta.

Termin składania wniosków: 25 marca 2021 roku.

Wzór wniosku o przystąpienie do Legii Akademickiej. IV Edycja (PDF, wersja dostępna cyfrowo, 272 KB)

Planowany termin realizacji zajęć teoretycznych: kwiecień –maj 2021.

Program szkolenia składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Politechnika Białostocka będzie realizować szkolenie w części teoretycznej w module podstawowym oraz podoficerskim. Zasadniczym celem części teoretycznej będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

W module podstawowym uczestniczyć mogą osoby nie posiadające przeszkolenia wojskowego i nie będące żołnierzem rezerwy. Część praktyczna poprzedzona jest częścią teoretyczną (ok. 30 godzin lekcyjnych, w czasie i trybie ustalonym przez uczelnię, na której złożysz wniosek). Z części teoretycznej zwolnieni są absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Po ukończeniu części teoretycznej zakończonej egzaminem, możesz realizować trwającą 3 tygodnie część praktyczną szkolenia. Po złożeniu przysięgi wojskowej na koniec modułu, możesz podejść do modułu podoficerskiego w trakcie tej samej przerwy letniej.

W module podoficerskim kontynuujesz szkolenie po realizacji modułu podstawowego. Jeśli jesteś szeregowym bądź starszym szeregowym rezerwy, możesz zgłosić się na sam moduł podoficerskiego na część teoretyczną w uczelni i część praktyczną w jednostce wojskowej. Moduł kończy egzamin, a jego pozytywne zaliczenie dopuszcza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski: kaprala.

W tym roku po raz pierwszy został wprowadzony moduł oficerski, który w całości razem z częścią teoretyczną zrealizuje Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Do modułu oficerskiego mogą zgłosić się studenci, którzy w trzech poprzednich edycjach programu Legii Akademickiej ukończyli moduł podoficerski. Mogą do niego zapisać się również osoby, które nie uczestniczyły dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy oraz posiadają status studenta. Informacje o rekrutacji znajdują się bezpośrednio na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/legia-akademicka/

Program Legia Akademicka Ministerstwo realizowane jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej od 2017 roku. W 2020 roku, wraz z momentem powstania, realizację programu przejęło Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zapraszamy do pobrania biuletynu informacyjnego nr 1 na temat Legii Akademickiej.

W roku akademickim 2020/2021 program Legii Akademickiej zrealizują 63 uczelnie, w tym: 47 uczelni publicznych i 16 uczelni niepublicznych.

Informacje na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki: www.gov.pl a także profilu Facebook: LegiaAkademickaMON

Informacji w sprawie naboru i programu Legii Akademickiej na Politechnice Białostockiej udziela pracownik Działu Spraw Studenckich i Dydaktyki Justyna Walendziewicz, kontakt: 85 746 90 38, j.walendziewicz [at] pb.edu.pl