PROTECT MED – innowacyjne rozwiązanie dla szpitala

29-01-2021
Bezobsługowa rejestracja, robot dezynfekujący i mobilny asystent medyczny – naukowcy z Politechniki Białostockiej opracowują innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku. Mają być gotowe jeszcze w tym roku dzięki prawie 9 milionom złotych od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt „Protect Med” zakłada stworzenie trzech technologicznych rozwiązań, które pomogą sprawnie diagnozować pacjentów, jednocześnie chroniąc personel placówki medycznej.

– Ten projekt jest szczególny, ponieważ jego koncepcja powstała wiosną 2020 roku, w warunkach narastającego zagrożenia koronawirusem i była szybką odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania – mówiła w piątek (29.01) podczas konferencji prasowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

Pierwszym planowanym rozwiązaniem, tworzonym przez pracowników Wydziałów Mechanicznego oraz Elektrycznego PB, jest system MedTAB, przy pomocy którego pacjenci samodzielnie zarejestrują się w szpitalu. W niewielkim pomieszczeniu wypełnią i podpiszą niezbędne formularze w postaci elektronicznej, zeskanują dokumenty. System m.in. zmierzy temperaturę, ciśnienie, wagę i wzrost pacjenta. Jak wyjaśnił dr hab. inż. Maciej Zajkowski. prof. PB z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej, pomieszczenia będą automatycznie dezynfekowane i stale połączone z obsługą szpitala.

– Chcemy umożliwić szybką rejestrację oraz podstawową diagnostykę pacjentów w sposób bezpieczny, łatwy i sprawny, a także dający możliwość bezpośredniego przeniesienia danych do systemu szpitala – podkreślił prof. Zajkowski.

Naukowcy z PB rozbudowują na potrzeby szpitala MSWiA stworzonego w 2020 roku RobUV – automatycznego robota, dezynfekującego powierzchnie za pomocą promieniowania UV-C. Równolegle tworzą kolejne, mniejsze urządzenie, samodzielnie sterylizujące powietrze. Trzecią nowością dedykowaną szpitalowi będzie zdalnie sterowany asystent medyczny. BOBOT 2.0 umożliwi personelowi szpitalnemu bezpieczny kontakt z chorymi, wykonywanie prostych badań (pomiar pulsu i temperatury ciała pacjentów) i dostarczenie niewielkich przesyłek. Oprócz tego pomoże pacjentom: zadzwoni do bliskich, przeczyta bajkę lub wyświetli film.

– To jest odpowiedź na potrzeby szpitala, który nie był przystosowany do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego i musiał się nagle zmierzyć z różnymi trudnościami, zagrożeniami, niedoborami personalnymi – podkreśliła kierownik projektu, dr hab. n. med. Beata Wojszel ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku.

Zdaniem władz białostockiego szpitala, pandemia wymusiła i przyspieszyła decyzje o wprowadzeniu innowacji. Wypracowane przy współpracy w pracownikami Politechniki Białostockiej do końca bieżącego roku rozwiązania mogłyby służyć nie tylko szpitalom jednoimiennym, ale placówkom medycznym w ogóle.

– Znaczna część wywiadu opiera się na ankietach, bazach danych, a selekcja pacjentów polega na badaniu podstawowych parametrów, dlatego rola lekarza czy pielęgniarki na tym etapie może być sprowadzona do minimum – powiedział dr n. med. Marek Kiluk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ MSWiA.

Projekt „PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych” o wartości blisko 8,9 mln zł jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19.

W konferencji udział wzięli:

• dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB – rektor Politechniki Białostockiej,
  • dr n. med. Marek Kiluk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa SP ZOZ MSWiA w Białymstoku,
  • dr hab. n. med. Zyta Beata Wojszel, SP ZOZ MSWiA w Białymstoku,
  • dr hab. inż. Maciej Zajkowski. prof. PB, Politechnika Białostocka.