Jan Kabac uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

30-11-2020
Mgr arch. Jan Kabac, wieloletni pracownik Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal został nadany 8 maja 2020 r. przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Architekt Jan Kabac, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od ponad 40 lat czynnie uprawia zawód projektanta. Przez kilkanaście lat zdobywał zawodowe doświadczenie w stołecznym Miastoprojekcie, a od roku 1995 w ramach własnej pracowni ARKON.

Wśród jego dotychczasowych realizacji ważne miejsce zajmują budowle sakralne: cerkiew św. Ducha w Białymstoku, cerkiew św. Jana w Hajnówce, Prawosławna Katedra Wojska Polskiego w Warszawie, cerkiew św. Jana Teologa w Białymstoku. Dorobek jego pracowni obejmuje także liczne obiekty użyteczności publicznej, m.in. szkołę podstawową w Ciechanowcu, Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, obiekty komercyjne i przemysłowe, takie jak budynki dla firm APS, MASTERPRESS, AMIX wszystkie w Białymstoku. Szczególną pozycję w dorobku projektowym zajmują zrealizowane obiekty dla szkolnictwa wyższego, m.in. Akademickie Centrum Sportu Politechniki Białostockiej, Akademickie Centrum Sportowe Uniwersytetu w Białymstoku, Wydział Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Instytut Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP w Łomży, Aula Dydaktyczno-Widowiskowa Uniwersytetu w Białymstoku.

Architekt łączy od wielu lat praktykę zawodową z pracą dydaktyczną na WA PB, umożliwiając wielu studentom i absolwentom poznanie realnego warsztatu projektowego.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną oficjalne wręczenie oraz przekazanie gratulacji odbędzie się w najbliższym możliwym terminie, po zniesieniu ograniczeń i restrykcji w organizacji imprez, spotkań oraz zgromadzeń.

Wróć do strony Święto Politechniki Białostockiej 2020