RobUV – największa komercjalizacja bezpośrednia na Politechnice

17-09-2020
Robot z emiterami UV-C jeszcze w tym roku może dezynfekować polskie szpitale. RobUV powstał na bazie myśli technicznej Politechniki Białostockiej. Obecny jego kształt jest wynikiem wspólnych prac rozwojowych pracowników Politechniki oraz kadry technicznej firmy Zurad, sfinansowanych przez tę spółkę, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii Politechniki Białostockiej.

RobUV to zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje i dekontaminuje, czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji powietrze oraz dowolne powierzchnie w pomieszczeniach. Opiera się na technologii emiterów UV-C, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do niszczenia m.in. koronawirusa COVID-19. Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje, wirusy, a więc wszelkie patogeny posiadające kod DNA. Urządzenie zaprezentowano podczas konferencji prasowej, 16 września, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Trzecią misją uczelni jest współpraca z otoczeniem gospodarczym i społecznym – RobUV jest tego najlepszym dowodem. Proces komercjalizacji oznacza, że efekt pracy naukowców inżynierów Politechniki Białostockiej odpowiada aktualnym potrzebom przemysłu, także w kontekście potrzeb społecznych – mówiła rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior–Kazberuk, prof. PB.

Autorami pomysłu są pracownicy Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego: dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek wraz z zespołem. Rozwiązanie może być stosowane do dezynfekowania sal zabiegowych w szpitalach, przestrzeni centrów handlowych oraz szkół. RobUV sprawdzi się także w biurach, obiektach gastronomicznych, urzędach, obiektach użyteczności publicznej – dezynfekuje dokumenty i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Dezynfekcja trwa do 20 minut, a robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. Urządzenie nie może być stosowane w bezpośredniej obecności ludzi, ze względu na wykorzystanie promieniowania UV-C, które może powodować podrażnienia skóry i oczu.

Jak podkreślają autorzy, zastosowanie promieniowania UV nie jest nowym pomysłem, ale forma jego wykorzystania – jest innowacyjna.

Najważniejsze było nadanie autonomii i mobilności, by promieniowanie mogło samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu. Stworzyliśmy urządzenie, które może wszędzie dojechać i jest bezpieczne dla użytkownika, bo sterowane zdalnie – mówił dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego PB.

Postawiliśmy na konstrukcję typu delta, układ sterowania taki, jak w dronach. Zastosowaliśmy też profesjonalne koła – dodał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek z Wydziału Mechanicznego PB.

Prototypem, który powstał na Politechnice Białostockiej zainteresowała się firma ZURAD, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Od spotkania roboczego do podpisania umowy i stworzenia prototypu przedprodukcyjnego minęły zaledwie 3 miesiące.

W Internecie można spotkać podobne rozwiązania produkowane w Chinach, ale na plastikowym podwoziu, które szybko ulegnie zniszczeniu. Nasz robot jest bardziej trwały i funkcjonalny – podkreślał Adam Jabłoński, Prezes Zarządu firmy ZURAD. Mamy cel, by na początku listopada robot trafił na rynek – zadeklarował.

Ten proces pokazuje, że jako uczelnia mamy elastyczność rynkową, pewne zacięcie, które odpowiada na potrzeby rynkowe. Realizujemy projekty w tempie, jakiego wymaga od nas rynek – podsumował Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka udzieliła firmie ZURAD licencji wyłącznej na dwa lata. Teraz prototyp przedprodukcyjny czeka proces certyfikacji i szczegółowe badania. W planach jest opracowanie wersji przenośnej do dekontaminacji karetek, czy mniejszych pomieszczeń.

RobUV – jeszcze w formie prototypowej stworzonej przez pracowników PB – wystąpił w filmie Politechniki Białostockiej „Zostań inżynierem. Zmieniaj wszystko”. Uczelnia zachęca w nim młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych. Niezależnie od pandemii kreatywność inżynierów może być niezwykle potrzebna – co udowadnia robot UV.

Obejrzyj film „Zmieniaj wszystko!” na YouTube Politechniki Białostockiej.

Firma Zurad Sp. z o.o. oraz urządzenie RobUV zdobyło nagrodę Defender, dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa. Wyróżnienie przyznano 10 września na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach.

Obejrzyj, jak działa RobUV na YouTube Zurad Sp. z o.o.

W konferencji prasowej na Politechnice Białostockiej wzięli udział:

JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior–Kazberuk, prof. PB,

Adam Jabłoński, Prezes Zarządu ZURAD Sp. z o.o. wraz z pracownikami,

Prorektor ds. Rozwoju dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB,

dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek,

dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB,

Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o.,

dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, Dziekan Wydziału Elektrycznego,

dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, Dziekan Wydziału Mechanicznego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji prasowej w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, na której prezentowano prototyp oraz RobUV, na obecnym etapie produkcji.