Jakie studia wybrać w 2020 roku?- relacja z Kierunkowskazów Kariery

29-06-2020

Spotkania ze studentami, czaty na żywo, wirtualne stoiska uczelni. Za nami kampania STUDIA 2020 Kierunkowskaz Kariery, czyli cykl wydarzeń online dla kandydatów na studia. Politechnika Białostocka jako jedna z nielicznych uczelni została wytypowana do udziału w wydarzeniu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Perspektywy.

Kampania jest ukłonem w stronę maturzystów, kandydatów na studia – by ułatwić im podjęcie decyzji o wyborze kierunku i uczelni. Politechnika Białostocka prezentowała się trzykrotnie: w dniu poświęconym kierunkom technicznym (23.06), podczas debaty dedykowanej kierunkom medycznym (24.06) oraz w dniu nauk ścisłych, przyrodniczych i rolniczych (26.06).

Przyszłościowe kierunki techniczne

Spotkanie z Politechniką Białostocką w ramach akcji STUDIA 2020 Kierunkowskaz Kariery (23.06) rozpoczęła Marta Tomiczek z Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji PB. Opowiedziała o terminach i warunkach rekrutacji.

Zainteresowaniem internautów cieszył się streaming z udziałem studentów Politechniki Białostockiej na YouTube. Piotr Klepacki, student kierunku elektronika i telekomunikacja na Wydziale Elektrycznym PB mówił m.in. o programie studiów. Podkreślał, że na jego kierunku kładziony jest duży nacisk na zagadnienia związane z przemysłem 4.0, czyli z nowoczesnym pojmowaniem przemysłu, które zakłada wysoką automatyzację. Przemysł 4.0 jest czymś, co będzie nas dotykało w dającej się przewidzieć przyszłości, dlatego uważam, że wybierając kierunek elektronika i telekomunikacja, zabezpieczyłem się przed zmianami na różnych stanowiskach pracy w przyszłości – powiedział Piotr Klepacki.

O studiach, ich programie i nabywanych umiejętnościach mówił podczas debaty ze studentami reprezentującymi wybrane uczelnie z kraju także Adrian Twardowski, student informatyki na Politechnice Białostockiej. Informatyka to nie tylko programowanie, ale także sprzęt i elementy łączące, budowa robotów, podzespołów, grafika – podkreślał.

Uczestnicy Kierunkowskazu Kariery spotkali się także z Kamilem Borowikiem, studentem automatyki i robotyki na Wydziale Elektrycznym PB oraz Anną Powojską, studiującą inżynierię biomedyczną na Wydziale Mechanicznym PB.  Kamil i Ania mówili o prawach studenta, obozach przygotowywanych przez Samorząd dla przyszłych studentów oraz o tym, jak przydatna i przyszłościowa jest działalność w kołach naukowych.

Nauki ścisłe, przyrodnicze i rolnicze

W środę w debacie organizowanej przez Perspektywy wziął udział Damian Izbicki, studiujący biotechnologię na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Agnieszka Adaszczyk, studentka Zarządzania na Wydziale Inżynierii Zarządzania była kolejną reprezentantką PB podczas streamingu live na YouTube Politechniki Białostockiej. Jako studenci mamy okazję kształcić się nie tylko na płaszczyźnie samego zarządzania, ale również na płaszczyźnie marketingu, rachunkowości. To idealny kierunek dla osób, które chcą założyć własną firmę lub kierować firmą, zespołem – mówiła Agnieszka Adaszczyk.

Piotr Wysocki, student budownictwa na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, mówił o perspektywach, jakie daje ukończenie tego kierunku. Osoba, która jest asertywna i dobrze zorganizowana, może być kierownikiem budowy, organizować pracę ludzi. Osoba, która lubi pracę z ludźmi, może się odnaleźć w większych biurach projektowych, a osoby, które skupiają się na wynikach indywidualnych, mogą tworzyć projekty obiektów, pracując w małej grupie lub samodzielnie. Najważniejsze jest, by robić to, co się lubi – podsumował.

Spotkania wspierające tegoroczną rekrutację na studia odbędą się także w lipcu (od 7 do 10) i we wrześniu, w formule giełdy wolnych miejsc. Organizatorzy akcji Studia 2020 – MNiSW i Perspektywy – zamierzają ją prowadzić tak długo, aż wszyscy maturzyści 2020 znajdą swoje miejsca na uczelniach.