Trzy projekty badawcze z PB dofinansowane przez NCN

19-05-2020
logo Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 oraz PRELUDIUM BIS 1. Wśród laureatów znajdują się naukowcy z Politechniki Białostockiej, którzy otrzymali finasowanie 3 projektów. Łączna kwota przyznanego finansowania to ponad 3 mln złotych.

W trzech flagowych konkursach Narodowego Centrum Nauki – OPUS, PRELUDIUM i SONATA – a także w skierowanym do doktorantów konkursie PRELUDIUM BIS, złożono łącznie 4 524 wniosków. Finansowanie otrzymało prawie 18% z nich. Eksperci Narodowego Centrum Nauki zdecydowali o przekazaniu niemal 668 milionów złotych na realizację 809 badań podstawowych.

Konkurs OPUS jest skierowany do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do etapu kariery naukowej lub doświadczenia w prowadzeniu badań. W 18 edycji konkursu do NCN wpłynęły 2133 wnioski na szacunkową kwotę niemal 2,2 mld zł. Ostatecznie na liście rankingowej OPUS 18 znalazło się 350 projektów zakwalifikowanych do finansowania. Wśród nich dwa projekty z Politechniki Białostockiej.

Dofinansowanie w kwocie 1 692 074 zł otrzyma projekt badawczy realizowany pod kierunkiem prof. Walerija Isidorowa z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku – Instytutu Nauk Leśnych pn. Emisja fotochemicznie czynnych związków organicznych do atmosfery przez rozkładające się liściaste ściółki i roślinność runa leśnego, a także trawiastego filcu stepów w świetle globalnych zmian klimatu.

1 152 720 zł otrzyma projekt pn. Ultraszerokopasmowa emisja 1.0-2.1 μm w światłowodach wielordzeniowych domieszkowanymi ziemiami rzadkimi i metalami Ni, Cr, Bi. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB z Wydziału Elektrycznego – Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki.

Przyznane dofinansowanie będzie przeznaczone na zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.

Celem konkursu PRELUDIUM BIS 1 jest wsparcie kształcenia i mobilności młodych badaczy poprzez finansowanie stypendiów i projektów, realizowanych przez początkujących naukowców w ramach rozpraw doktorskich, a także trwających od 3 do 6 miesięcy staży zagranicznych. W pierwszej edycji konkursu, który jest wspólną inicjatywą NCN i NAWA, spłynęło 255 wniosków, z czego 96 otrzymało finansowanie w łącznej wysokości prawie 47 mln zł. Rozpoczęcie finansowania nastąpi już od października tego roku.

W konkursie PRELUDIUM BIS 1 NCN przyznało 439 200 zł na realizację projektu Szklano-ceramiczne światłowody domieszkowane jonami lantanowców – badania i technologia prowadzonego przez dr. hab. inż. Jacka Żmojdę, prof. PB z Wydziału Elektrycznego – Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki.

Listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania są opublikowane na stronie: www.ncn.gov.pl.