Women in Tech Days inspiruje młode kobiety

30-04-2020
Women in Tech Days

Trzy dni intensywnych sesji mentoringowych, w tym z dr Eweliną Brzozowską, która odpowiadała na pytania związane ze studiowaniem inżynierii biomedycznej na Politechnice Białostockiej – zakończył się festiwal kobiet w technologiach, czyli Women in Tech Days.

Wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek, 27 kwietnia i trwało do środy, 29 kwietnia. W tym czasie odbyło się mnóstwo inspirujących spotkań online, między innymi: tech talków najlepszych ekspertów, warsztaty soft i tech skillowe, indywidualne sesje mentoringowe czy Career SPA, gdzie można porozmawiać z ekspertami firm technologicznych i uczelni.

W ramach tego ostatniego, czyli Career SPA dr Ewelina Brzozowska, jako reprezentantka Politechniki Białostockiej, opowiadała o studiach na naszej uczelni, odpowiadając na pytania zadane na czacie.

W swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na szerokie możliwości zatrudnienia po ukończeniu inżynierii biomedycznej oraz duży potencjał rozwoju w tej dziedzinie. Opowiedziała też o praktycznym zastosowaniu swoich badań (np. w przypadku kobiet w ciąży) i planach na przyszłość. W trakcie sesji poruszyła  ważny aspekt, który dotyka wielu studentów: kryzys, brak wiary we własne siły, problem z niezrozumieniem zagadnienia omawianego na zajęciach. Nie bojąc się trudnych tematów, opowiedziała na swoim przykładzie, jak może czuć się studentka na uczelni technicznej: Studia inżynierskie nie są proste, szczególnie, gdy ma się do ogarnięcia przedmioty typu: podstawy konstrukcji maszyn, wytrzymałość materiałów, przedmioty bardziej techniczne, które – wydawałoby się – nie są kobiece. Ale były też zawsze równolegle obok nich takie przedmioty, które dawały mi bardzo dużo radości. Mam duszę artystyczną, więc na pierwszym roku np. grafika inżynierska dawała mi możliwość robić to, co lubię. Dr Brzozowska podkreśliła też jak ważne jest rozwijanie pasji i podążanie za tym, co nas interesuje: Zawsze szukałam tego, co sprawia mi radość. Dopiero na trzecim roku, gdy zaczęły się przedmioty specjalistyczne, zaczęłam widzieć, że faktycznie te przedmioty, które wydawały mi się nie do końca potrzebne, zaczęły się ze sobą łączyć, zaczęły dawać pełny obraz mojego kierunku.

W trakcie poniedziałkowego spotkania można było się dowiedzieć m.in., jak zdobyć pracę marzeń, która dla każdego może oznaczać co innego. Najważniejsze jednak, by być odpowiednio przygotowanym do procesu rekrutacyjnego. „Sztuczna inteligencja. Fakty i mity” – to z kolei przykład jednego z wielu tech talków, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestniczek festiwalu.

Program kolejnych dni Women in Tech Days był równie bogaty. We wtorek była mowa, na przykład, o cyberbezpiecznej rodzinie, 5G i cloud computing. Sesje merytoryczne i typowo technologiczne przeplatały się z warsztatami doskonalącymi umiejętności miękkie. W środę sporym zainteresowaniem cieszył worksshops z kolorów osobowości. Znajomość różnych aspektów naszych zachowań jest bardzo przydatna w biznesie, o czym przekonywały w swoim wystąpieniu prowadzące warsztat. Skąd wzięła się moda na Agilę – to przykład 3-godzinnej prezentacji, która także odbyła się w środę. Wszystkie te wydarzenia, sygnowane znakiem Women in Tech Days odbyły się bezpłatne – by wziąć w nich udział, wystarczyło zarejestrować się na festiwal!

Dzięki takim spotkaniom online i szczerym rozmowom z kobietami nauki i biznesu, wiele młodych dziewczyn może świadomie podejmować ważne wybory odnośnie ich przyszłości. Informator w tradycyjnej postaci nie jest w  stanie tak dogłębnie i wieloaspektowo odpowiedzieć na wątpliwości kandydatów na studia, o czym też była mowa w trakcie spotkania online.

Podczas Women in Tech Days była także mowa o pierwszym w Polsce programie stypendialnym dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. „Nowe technologie dla dziewczyn” to pionierska na rynku polskim inicjatywa, która ma zachęcić dziewczyny do zainteresowania się nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem.

Podsumowanie trzech dni w liczbach prezentuje się następująco:

• 2030 uczestników
  • 7 Tech Talków
  • 9 Role models
  • 14 Warsztatów
  • 20 Stoisk w Career EXPO
  • 200 sesji mentoringowych

Organizatorem Women in Tech Days była Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, która przygotowała wydarzenie dzięki współpracy z uczelniami (m.in. Politechnika Białostocka, AGH, Politechnika Częstochowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska) oraz z partnerami (Accenture, Citi Handlowy, Citi Solutions Center, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, Procter & Gamble, NatWest, Facebook).