200 przyłbic dla szpitali od Politechniki Białostockiej
01-04-2020Białostockie Centrum Onkologii, Szpital w Bielsku Podlaskim, Szpital MSWiA, Szpital Wojewódzki w Łomży, Szpital Zakaźny w Białymstoku, Szpital Wojewódzki w Białymstoku, Szpital Miejski w Białymstoku – do tych placówek już trafiły lub trafią dzisiaj ochronne przyłbice medyczne wyprodukowane przez Politechnikę Białostocką. W sumie to 200 sztuk.
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej odpowiedział na apel podlaskich szpitali i produkuje przyłbice medyczne. Oprócz maseczek i rękawic to w tej chwili podstawowy sprzęt ochronny dla lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.
Szpitale oraz indywidualni lekarze kontaktowali się z dr hab. inż. Szczepanem Piszczatowskim, prof. PB – dyrektorem Instytutu Inżynierii Biomedycznej. Profesor wspólnie z pracownikami sprawdził możliwości wydruku przyłbic na drukarkach 3D. Okazało się, że wydruk jednej przyłbicy to aż 3 godziny! Stad pomysł zastąpienia druku ramki mocującej osłonę – montażem z użyciem prefabrykowanych elementów z tworzyw sztucznych. Część elementów wycinana jest laserowo. Obecnie czas wykonania przyłbicy to niecałe 10 minut! Kolejny warunek powodzenia akcji to dostępność materiałów i pieniądze na zakup potrzebnych elementów.
I tu z pomocą przychodzą firmy, z którymi współpracuje Politechnika Białostocka. Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Roman Kaczyński podkreśla, że na apel Politechniki Białostockiej szybko odpowiedział Klaster Obróbki Metali, firma ChM. Także Unibep i fundacja Unitalent.
Dziś każdy pomysł, każda aktywność, które pozwalają na lepszą ochronę lekarzy, pielęgniarek, ratowników, ale także nas wszystkich są niezmiernie ważne. Pomysł wsparcia inicjatywy Politechniki Białostockiej produkcji przyłbic medycznych jest rewelacyjny i idealnie wpisuje się w cele statutowe fundacji, która chce wspierać postawy pro-przedsiębiorcze. To także wspaniały projekt prospołeczny, jest oznaką odpowiedzialności, dobrej i przemyślanej współpracy – mówi Wojciech Jarmołowicz, prezes zarządu fundacji Unitalent.
Fundacja Grupy Unibep Unitalent przekaże Politechnice Białostockiej fundusze, które pozwolą na wyprodukowanie minimum 1000 przyłbic medycznych. Trafią one nieodpłatnie do podlaskich szpitali, w tym do placówek wszędzie tam, gdzie swoje siedziby ma Grupa Unibep.
Będziemy – w porozumieniu z Politechniką Białostocką – przekazywać pieniądze na zakup niezbędnych materiałów do produkcji przyłbic medycznych. Wierzymy także, że ta akcja będzie przykładem efektywnej współpracy nauki i biznesu przy realizacji ważnych projektów społecznych. Dziś wszyscy musimy być odpowiedzialni i aktywni, bo tylko wtedy uda się nam wszystkim szybciej wygrać z tą groźną chorobą – dodaje Jarmołowicz.
Warto dodać, że w produkcję przyłbic medycznych włączyli się także pracownicy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku. Wykorzystują dostępne w laboratoriach wydziałowych lampy UV i dezynfekują przyłbice oraz przygotowują do wysyłki.
A inżynierowie z Wydziału Mechanicznego już pracują nad kolejnym projektem wspierającym lekarzy w podlaskich szpitalach…