Zarządzenie Rektora Politechniki Białostockiej

25-03-2020

Rektor Politechniki Białostockiej wydał zarządzenie określające zasady postępowania w Politechnice Białostockiej w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19. Zarządzenie Nr 1099 weszło w życie 24 marca 2020 roku i jest aktualizacją Zarządzenia Nr 1089 z 13 marca br. (wprowadzającego zmiany do wydanego 9 marca 2020 r. Zarządzenia Nr 1084).

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia w Polsce stanu epidemii, a także rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 marca br. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauk w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 rektor Politechniki Białostockiej zarządził m.in.:

• przesunięcie na późniejsze terminy lub odwołanie wszystkich imprez zaplanowanych w pierwszej połowie 2020 roku na terenie Politechniki Białostockiej,
  • wstrzymanie do odwołania wyjazdów służbowych pracowników, doktorantów i studentów uczelni, przyjazdów do uczelni gości zagranicznych,
  • wstrzymanie zakwaterowania nowych osób w Domach Studenta i Hotelu Asystenta, a także wprowadzenie zakazu odwiedzin w tych obiektach przez gości zewnętrznych. Ponadto mieszkańcy Domów Studenta lub Hotelu Asystenta powinni udać się do domów lub innych miejsce stałego zamieszkania na okres zawieszenia zajęć dydaktycznych na uczelni [obecnie jest to termin do 10 kwietnia],
  • zapewnienie przez kierowników pionów oraz kierowników jednostek organizacyjnych obecności takiej liczby pracowników pełniących dyżur w miejscu pracy, która jest niezbędna do zachowania ciągłości funkcjonowania uczelni. Pozostałym pracownikom Politechniki Białostockiej kierownicy powinni zlecić, przez czas oznaczony, pracę zdalną. Wszyscy pracownicy, w celu ograniczenia do minimum kontaktów bezpośrednich, powinni korzystać z korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych,
  • zamknięcie do odwołania Biblioteki PB dla czytelników.
W przypadku powzięcia podejrzenia zakażenia lub kontaktu z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, członkowie wspólnoty Uczelni powinni bezwzględnie zastosować się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, w szczególności bezzwłocznie telefonicznie zgłosić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku pod numerem telefonu 698 145 904, do oddziału zakaźnego pod numerem telefonu 85 740 95 73 (dorośli) lub 85 745 06 97 (dzieci) albo na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia pod numerem telefonu 800 190 590.

Rektor nałożył też na pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Białostockiej obowiązek powiadomienia o odbywaniu przez nich kwarantanny. Powiadomienia takie należy przesłać na adres: powiadomienia@pb.edu.pl.

Wszystkich członków wspólnoty akademickiej PB rektor zobowiązuje do bieżącego zapoznawania się i stosowania zaleceń zawartych w komunikatach i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz śledzenia informacji zamieszczanych na stronie internetowej uczelni, dotyczących zagrożenia wystąpienia COVID-19.

Zarządzenie nr 1099 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 24 marca 2020 roku w sprawie zasad postępowania w Politechnice Białostockiej w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19