Białostoczanki najlepsze w Olimpiadzie Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy

04-03-2020

Natalia Kościuk z Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, Paulina Malinowska również z ZSHE i Mariusz Celiński-Mysław z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie to zwycięzcy VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Pracownię Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku odbyła się 3 marca 2020 r. Politechnika Białostocka była partnerem przedsięwzięcia.

Na finał Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy przyjechało na Politechnikę Białostocką ponad 70 uczniów z 48 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W drodze do finału pokonali oni blisko 450 rówieśników.

Rywalizacja finałowa rozpoczęła się od testu pisemnego. W oczekiwaniu na jego wyniki uczestnicy Olimpiady wysłuchali prezentacji „Prawo pracy a rynek pracy” dr. Tomasza Kałużnego, „Dlaczego PB” Mateusza Adaszczyka członka rady uczelni i prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej. Wzięli też udział w telekonferencji z Marią Custers, przedstawicielką organizacji holenderskich pracodawców sektora rolno-ogrodniczego LTO. Następnie dwudziestka uczestników olimpiady z najwyższymi wynikami uzyskanymi na teście pisemnym przystąpiła do odpowiedzi ustnych. W Top 20 Olimpiady znaleźli się reprezentanci Białegostoku, Chrzanowa, Garwolina, Włocławka, Kartuz, Częstochowy, Łukowa i Wielunia.

Bożena Krasnodębska, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku gratulowała wszystkim uczestnikom Olimpiady opanowania wiedzy, która wykracza poza podstawę programową, poszerza jednak horyzonty i z pewnością wpłynie na przyszłe ich funkcjonowanie na rynku pracy.

Zwycięzcy i finaliści VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polskim i Europejskim Rynku Pracy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów przedsięwzięcia. Najlepsze trójka otrzymała od europosła Tomasza Frankowskiego zaproszenie do udziału w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.