Jesteśmy wśród kandydatów do tytułu Podlaskiej Marki
26-02-2020
W tegorocznej edycji konkursu o nagrodę marszałka województwa podlaskiego powalczą 163 inicjatywy. Wśród nich są projekty związane z Politechniką Białostocką.
Konkurs o tytuł Podlaskiej Marki wszedł w kolejny etap. Poznaliśmy listę wszystkich kandydatów, którzy rywalizują w dziewięciu kategoriach tematycznych: Produkt Spożywczy, Produkt Użytkowy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes i Projekt 4.0. Spośród nich Kapituła Nagrody wybierze 27 finalistów – maksymalnie 3 produkty w każdej z kategorii. Swój typ wskażą też internauci w plebiscycie o Podlaską Markę Konsumentów.
Politechnika Białostocka zgłosiła do tegorocznego konkursu Podlaskiej Marki pięć przedsięwzięć. Wśród kandydatów są też inicjatywy rozwijane przez naszych absolwentów.
Radio Akadera powalczy – a konkurencję ma sporą, bo aż 28 kontrkandydatów – o nagrodę w kategorii „Kultura”. Funkcjonująca na Politechnice Białostockiej od ponad 50 lat stacja w pełni zasłużyła na miano kultowej. Akadera jako jedyna prezentuje muzykę lokalnych zespołów w regularnej, dziennej playliście, co pozwala im dotrzeć do szerszego grona odbiorców. W Liście Przebojów Kultowej Akadery młode kapele mierzą się ze światowymi gwiazdami i zdobywają nowych fanów. Popularnością cieszą się też Koncerty Listy Przebojów Kultowej Akadery. Na to cykliczne wydarzenie radio zaprasza zarówno znanych wykonawców, jak i tych, którzy popularność zyskali dzięki Liście Przebojów. Dla Akadery zagrały już: Lux Torpeda, Akurat, Farben Lehre, Kobranocka, Pablopavo i Ludziki oraz Ostrov, Red Emprez, Polska B., Pan Niszment, Kreha, SamoHa i Mniej Więcej. Obecnie stacja ma około 92 tys. słuchaczy w Białymstoku i okolicach. W ciągu ostatnich lat słuchalność stacji wzrosła z 1,3% do 5,2% i stabilnie utrzymuje się na tym wysokim poziomie (raport Radio Track Millward Brown).
Radio Akadera w konkursie Podlaskiej Marki
W kategorii „Społeczeństwo” wśród kandydatów do nagrody jest Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD). To inicjatywa, która obejmuje sześć uniwersytetów dziecięcych funkcjonujących przy Politechnice Białostockiej, wspieranych finansowo i organizacyjnie przez samorządy lokalne: Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i Sokółki. Słuchaczami Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego są uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Podczas weekendowych zajęć na Politechnice Białostockiej lub w instytucjach partnerskich dzieci mają okazję poznać nauki techniczne od ciekawszej, praktycznej strony, opanować podstawy programowania, poznać historię architektury, sztukę dziennikarstwa radiowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa czy finansów. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem: PB PUD ma już 1270 absolwentów, a w bieżącej edycji – 330 słuchaczy.
Podlaski Uniwersytet Dziecięcy w konkursie Podlaskiej Marki
Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej realizowane przez naukowców z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zakwalifikowały się do konkursu w kategorii „Odkrycie”. Specjaliści z Politechniki zbudowali bank ekstraktów z grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Zbiór liczy obecnie ponad 150 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Wybrane ekstrakty pod kątem medycznym badają specjaliści z UMB. Efektem współpracy naukowców z obu uczelni jest zgłoszenie patentowe nr P.420267 opisujące działanie przeciwnowotworowe ekstraktu z korzeniowca sosnowego.
Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej w konkursie Podlaskiej Marki
W nowej kategorii Podlaskiej Marki „Projekt 4.0” rywalizują dwa przedsięwzięcia zgłoszone przez Politechnikę Białostocką. To Studia dualne na Politechnice Białostockiej – autorski program kształcenia inżynierów na kierunku elektrotechnika oraz integrujący w międzynarodowej sieci współpracy uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i instytucje okołobiznesowe Projekt „DigiFoF” Digital Design Skills for Factories of the Future.
To, co wyróżnia program studiów dualnych, to aktywny udział najlepszych przedsiębiorstw z branży – Partnerów Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej w kształceniu praktycznym. Ich zaangażowanie umożliwia naprzemienne prowadzenie zajęć dla studentów: w uczelni i u pracodawcy.
Studia dualne na Politechnice Białostockiej w konkursie Podlaskiej Marki
Natomiast wymiernym efektem projektu „DigiFoF” będzie utworzenie sieci 5 innowacyjnych laboratoriów o nazwie OMiLAB4FoF. W Polsce takie laboratorium powstanie na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. W placówce odbywać się będą szkolenia zawodowe oraz kształcenie umiejętności praktycznych w zakresie projektowania fabryki przyszłości (projektowania dedykowanych, zautomatyzowanych linii produkcyjnych). Pozwolą one podlaskim studentom i pracownikom regionalnych przedsiębiorstw w sposób interdyscyplinarny i zorientowany na potrzeby rynku pracy przygotować się na wyzwania Przemysłu 4.0.
Projekt „DigiFoF” w konkursie Podlaskiej Marki
W kategorii „Odkrycie” kibicujemy także projektowi Mindhand- Bioniczna proteza ręki – MINDHAND Sp. z o. o. to projekt stworzony przez zespół studentów Politechniki Białostockiej, obecnie rozwijany przez start-up, który założyli nasi absolwenci.
W kategorii „Produkt użytkowy” znalazła się propozycja Artura Grycuka – artysty wizualnego, projektanta i architekta, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. „Iluminacje” to projekt łączący animację z zaawansowaną techniką świetlną.