Wizyta studyjna na Uniwersytecie w Helsinkach
22-01-2020Prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB w dniach 12-18 stycznia br. uczestniczyła w wizycie studyjnej na Uniwersytecie w Helsinkach. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz prorektor Ejdys wzięło w nim udział dziesięciu przedstawicieli środowiska akademickiego z Polski.
Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z dobrymi praktykami w zarządzaniu systemem szkolnictwa wyższego w Finlandii oraz poznanie nowych kierunków zmian i trendów w obszarach:
- współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- rozwoju nowych metod edukacyjnych i kompetencji studentów oraz kadry akademickiej,
- współpracy uczelni i instytutów badawczych,
- internacjonalizacji uczelni,
- komercjalizacji wyników badań,
- modeli uczelni,
- rozwoju kluczowych kompetencji uczelni.
Uniwersytet w Helsinkach (fin. Helsingin yliopisto, ang. University of Helsinki) jest jedną z wiodących, europejskich uczelni specjalizujących się w dziedzinie badań. Jest członkiem-założycielem Ligi Europejskich Uniwersytetów Badawczych, w skład której wchodzą takie uniwersytety jak Oxford i Cambridge. Jednocześnie, to największa uczelnia w kraju, na której kształci się przeszło 32 tys. studentów. W rankingu szanghajskim Uniwersytet w Helsinkach zajął w 2019 roku 63 pozycję.
Udział w wizycie studyjnej na Uniwersytecie w Helsinkach był dla mnie doskonałą okazją do zapoznania się z misją, kulturą organizacyjną tej uczelni, standardami jakości kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych. Sposób podejścia do budowania relacji z absolwentami Uniwersytetu i interesariuszami zewnętrznymi, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także metodami i narzędziami komercjalizacji wyników badań mogą stanowić dla Politechniki Białostockiej pewnego rodzaju benchmark oraz podstawę do udoskonalenia naszej działalności – podsumowuje swój wyjazd dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. PB.
Źródłem wielu inspiracji były dla mnie wykłady dotyczące dygitalizacji uczelni oraz budowania marki Uniwersytetu. Jednym z rozwiązań, które warto przenieść na białostockie środowisko akademickie, może być Think-Corner, czyli miejsce umożliwiające organizację wydarzeń popularyzujących naukę, ideę przedsiębiorczości i najnowsze rozwiązanie innowacyjne, służące nie tylko członkom społeczności akademickiej – dodaje prorektor Ejdys.