4 naukowców PB otrzymało dofinansowanie NCN

09-12-2019

Czterech naukowców z Politechniki Białostockiej otrzymało dofinansowanie na prowadzenie swoich badań. Zajmą się m.in. opracowaniem metody wykorzystania odpadów zielarskich do produkcji biopaliwa czy metody diagnozowania uszkodzeń wału w trakcie pracy maszyny wirnikowej.

Granty na realizację działania naukowego zostały przyznane w ramach konkursu MINIATURA 3 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki w dniu 17 czerwca 2019 r. (nabór wniosków zakończył się 30 września 2019 r.). W sumie do pracowników Politechniki Białostockiej trafi ponad 165 tys. złotych.

Narodowe Centrum Nauki wyróżniło następujących pracowników naszej uczelni:

z Instytutu Inżynierii Środowiska i Energetyki

• dr inż. Piotr Ofman – badania wstępne/pilotażowe pt. Analiza wpływu hydrodynamicznych sił ścinających na mechanizm przemian azotu podczas naturalnej granulacji kłaczkowatego osadu czynnego (dofinansowanie w wysokości 34 386 zł),
  • dr inż. Aneta Sienkiewicz – badania wstępne/pilotażowe pt. Poprodukcyjne odpady zielarskie jako surowce do produkcji biopaliwa (49 940 zł);

z Instytutu Nauk o Zarządzaniu

• dr Anna Tomaszuk – badania wstępne/pilotażowe pt. Uwarunkowania jakości relacji biznesowych w percepcji przedstawicieli firm innowacyjnych w dobie Przemysłu 4.0. (33 008 zł),

z Instytutu Inżynierii Mechanicznej

• dr inż. Rafał Grądzki – badania wstępne/pilotażowe pt. Metoda identyfikacji uszkodzeń wału w trakcie pracy maszyny wirnikowej na podstawie autorskiego modelu diagnostycznego w postaci różnicy przesunięć fazowych sygnałów (48 400 zł).

W konkursie MINIATURA 3 Narodowe Centrum Nauki wyróżniło ponad 400 pracowników uczelni z całej Polski. Uzyskali oni środki finansowe w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego trwającego do 12 miesięcy, służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego.

Warto dodać, że oprócz naukowców z Politechniki Białostockiej dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki otrzymało jeszcze 16 białostockich naukowców: 10 grantów przyznano pracownikom Uniwersytetu w Białymstoku, 6 dostali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego.

Lista projektów, na które przyznano dofinansowania znajduje się na stronie: www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/miniatura3