Technotalent 2019. W gronie finalistów studenci i pracownicy PB

12-11-2019
Technotalent 2019_baner

Walczą o nagrody pieniężne, ale też o wsparcie dla swoich pomysłów oraz wskazówki specjalistów, które pomogą dopracować projekt i wprowadzić go na rynek. W finale tegorocznej edycji konkursu Technotalent rywalizować będzie blisko 50 pomysłów zgłoszonych przez młodych innowatorów z Podlasia, w tym studentów i pracowników Politechniki Białostockiej.

W konkursie Technotalent liczy się kreatywność, innowacyjność i zapał. Młodzi uczestnicy (18-35 lat) przedstawiają w nim swoje pomysły na ulepszenie świata za pomocą nowych technologii. Następnie projekty, głównie pod kątem ich potencjału komercyjnego, ocenia kapituła złożona ze specjalistów i praktyków, przedstawicieli firm oraz uczelni wspierających przedsięwzięcie. W tym roku odbywa się już szósta edycja konkursu. Laureatami poprzednich są m.in. Petros Psyllos i Marcin Joka (współzałożyciel Photon Entertainment).

Do tegorocznego finału zakwalifikowano po 5 projektów głównych oraz po 5 projektów rezerwowych w każdej z 6 kategorii konkursu: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent Politechniki Białostockiej 2019 i Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2019.

Ze szczególną uwagą będziemy śledzić rywalizację w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, w której o nagrodę 5 tys. złotych ufundowaną przez Rektora PB ubiegać się będą nasi studenci i pracownicy. Ich projekty zostały zakwalifikowane do finałowych TOP 5 także w innych kategoriach.

W kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej do finału przeszły projekty:

1. „Centrum Terapii Autyzmu”
  2. „Fotobioreaktor rurowy poziomy z wymuszonym przepływem do hodowli glonów”
  3. „Kolekcja odzieży AtenAnetA wykorzystująca technologię druku 3D”
  4. „Komunikator do komunikacji alternatywnej”
  5. „Skaner USG do diagnostyki kręgosłupa”

Projekty rezerwowe w tej kategorii to:

1. „Hex”
  2. „O.C.&P.M”
  3. „Projekt koncepcyjny modułu wielofunkcyjnego”
  4. „Servo Player – Muzyka i Mechatronika”
  5. „Muzeum Dębu – projekt dyplomowy magisterski wykonany w roku akademickim 2017/2018”

Projekt skanera USG do diagnostyki kręgosłupa, który wymyśliła grupa studentów Wydziału Elektrycznego PB pod opieką merytoryczną dr inż. Agnieszki Choroszucho, został przez kapitułę zakwalifikowany także TOP5 w kategoriach Wyzwanie Społeczne oraz Technika.

W prestiżowej kategorii Technika w piątce finalistów znalazła się praca absolwentki Wydziału Mechanicznego Karoliny Sadowskiej. Projekt „Biosensor do detekcji symptomów choroby nowotworowej” powstał pod opieką merytoryczną dr hab. inż. Joanny Mystkowskiej.

W kategorii Biznes szansę na nagrodę ma projekt „Telemedyczna platforma internetowa wspomagająca pracę placówek w długoterminowej opiece geriatrycznej”, którego autorami są studenci kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym PB: Adrian Ołów i Marcin Warpechowski. Projekt powstał pod opieką merytoryczną dr inż. Tomasza Huścio.

Ciekawie zapowiada się rywalizacja w kategorii Design, której finałową piątkę w całości tworzą projekty studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Architektury PB: „Centrum Terapii Autyzmu” Pauliny Łysik (opieka dr inż. arch. Piotr Łodziński), „Hex” oraz „YAK” dr. inż. Jana Godlewskiego, „Muzeum Dębu” – projekt dyplomowy Mateusza Stępkowskiego (op. dr inż. arch. Robert Misiuk), „Projekt koncepcyjny modułu wielofunkcyjnego” Sofii Marczuk (op. dr inż. arch. Monika Magdziak).

Finaliści konkursu Technotalent 2019 powalczą o nagrody główne podczas prezentacji, które odbędą się w dniach 26-27 listopada. Wcześniej wezmą udział w specjalnych warsztatach, które pozwolą rozszerzyć ich wiedzę ekonomiczną, racjonalnie spojrzeć na swój projekt oraz jego rozwój w kierunku komercjalizacji. Dodatkowo pomogą Technotalentom w dopracowaniu swoich projektów i ich prezentacji finałowych.

Finały odbędą się na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku przy ul. Szpitalnej 37. Wydarzenie jest otwarte i organizator zaprasza wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa i kibicowania tegorocznym Technotalentom.

Harmonogram Finałów:
12:00-12:15 – Rozpoczęcie finału
12:15-14:00 – Kategoria Technotalent UMB 2019
14:15-16:00 – Kategoria Wyzwanie Społeczne
16:15-18:00 – Kategoria Design

9:00-9:15 – Rozpoczęcie II dnia finału
9:15-11:00 – Kategoria Technotalent PB 2019
11:15-13:00 – Kategoria Biznes
13:15-15:00 – Kategoria Technika

Zwycięzców Konkursu Techntalent 2019 w każdej kategorii poznamy na gali rozdania nagród, 10 grudnia br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Technotalenty Współorganizatorami Konkursu Technotalent 2019 są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Partnerami konkursu są Województwo Podlaskie, Santander Bank Polska SA, TOBO Datczuk Spółka Jawna, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: technotalenty.pl/konkurs2019 oraz na fanpageu: www.facebook.com/fundacjaTechnotalenty