East Desing Days – święto dobrego wzornictwa na Wydziale Architektury

22-10-2019
Grafika II EDD

Nowoczesne meble, auta, dywany, grafiki 3D, fotografie, a także spotkania z autorytetami ze świata grafiki, projektowania, architektury – w czwartek, 24 października, rozpoczęły się East Desing Days. Tegoroczna odsłona święta dobrego wzornictwa, utalentowanych projektantów i najwybitniejszych osiągnięć designu z kraju i zagranicy potrwa do soboty.

Tematem przewodnim tegorocznych EAST DESIGN DAYS jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak współczesny świat designu interpretuje relacje między sferą tożsamości i zachodzącymi na świecie zmianami. Hasłem przewodnim wydarzenia jest DESIGN – IDENTITY – CHANGE.

Przez trzy dni wszyscy zainteresowani designem i dobrym wzornictwem będą mogli uczestniczyć w ponad 30 imprezach: wystawach, wykładach, pokazach, seminariach, warsztatach i spotkaniach autorskich z wybitnymi projektantami i przedsiębiorcami. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Jednym z głównych celem wydarzenia jest stworzenie w północno-wschodniej Polsce tradycji dyskusji o współczesnej sztuce i wzornictwie. Organizatorzy wydarzenia liczą, że przygotowane wystawy polskich i zagranicznych projektantów (Finlandia, Włochy, Dania) staną się atrakcyjnym miejscem spotkań specjalistów, projektantów, studentów, a także mieszkańców Białegostoku i regionu (w sobotę, 26 października, zaplanowano specjalny dzień do zwiedzania ekspozycji przez rodziny z dziećmi).

Wykłady, warsztaty, wystawy i seminaria EAST DESIGN DAYS realizowane będą w trzech głównych lokalizacjach. Centralnym miejscem II EDD jest siedziba Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej na ul. Sosnowskiego 11. Interesujące wystawy i spotkania odbędą się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, która jest partnerem II EDD 2019 oraz w Centrum Handlowym Alfa.

Podczas uroczystego otwarcia wydarzenia można było wysłuchać wystąpień wybitnego designera marki Jaguar Tadeusza Jelca oraz przedstawicieli firm Grohe, Balt-Yacht i Gala Collezione.

Podczas kolejnych dni II EDD będą miały miejsce następujące ekspozycje:

• najnowsze designerskie rozwiązania formy Grohe prezentowane w Grohe Truck – moblinym showroomie firmy;
  • prezentacja najnowszych modeli samochodów marki BMW,
  • wystawa kolekcji wybranych dywanów marki Agnella,
  • najnowszych wzorów wielkoformatowej ceramiki naściennej z firmy Akcess,
  • nowych wzorów mebli z metalu firmy Malow,
  • wyjątkowych mebli szkolnych fińskiej firmy Isku,
  • eleganckich mebli firmy BoConcept,
  • najnowszej łodzi motorowej firmy Bat-Yacht,
  • nowoczesnych rozwiązań okien firmy Witraż,
  • wertykalnych ogrodów firmy Garden Spot.

Na swoje wykłady zapraszają eksperci i designerzy:

• Tiina Malste z Finlandii,
  • ARDE Rene Hougaard z Danii, ceniony w Europie designer, współpracujący m.in. z firmą BoConcept,
  • arch. Romuald Loegler, jeden z najwybitniejszych polskich architektów,
  • Aleksandra Jakuć, która poprowadzi konferencję „Design – Przemysł – Biznes”,
  • Jacek Daszkiewicz, projektant łodzi firmy Balt-Yacht,
  • arch. Jan Kabac, który oprowadzi chętnych po będącym jeszcze w budowie Muzeum Pamięci Sybiru,
  • artysta fotograf Michał Heller.

Wyjątkowym wydarzeniem East Design Days 2019 będzie konferencja „Jak tworzymy szkołę marzeń – Design w edukacji, fińska perspektywa”. Obok ekspertów z Polski i Finlandii, weźmie w niej udział J. E. Ambsador Finlandii w Polsce Juha Ottman. Warto dodać, że Ambasada Finlandii objęła patronatem honorowym całe wydarzenie.

Miłośników nowych technik wizualnych i innowacyjnych technologii zainteresuje oferta warsztatów z zakresu projektowania graficznego, fotografii czy UX. Program EDD uzupełni bogata ekspozycji i wystaw studentów wydziałów architektury z Polski i krajów bałtyckich.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje na stronie wydarzenia eastdesigndays.pl

Organizatorzy II EAST DESIGN DAYS: Wydział Architektury Politechniki Białostockiej, Fundacja Resursa Podlaska, Elwira Horosz Studio Mody, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Organizację EAST DESIGN DAYS 2019 wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.