Politechnika Białostocka włączyła się do walki z cyberprzestępczością
07-10-2019„Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” to tytuł programu, w realizacji którego bierze udział Politechnika Białostocka. Jego celem jest ograniczenie cyberprzemocy. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu świadomości użytkowników internetu na zagrożenia, które występują w sieci.
Program profilaktyczny „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” został przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Jego odbiorcami są dzieci, młodzież oraz studenci z województwa podlaskiego, a także ich rodzice i opiekunowie prawni. Ponadto program ma dotrzeć również do przedstawicieli kadry pedagogicznej szkół średnich oraz placówek opiekuńczych województwa podlaskiego oraz do funkcjonariuszy i pracowników Policji garnizonu podlaskiego.
Działania podlaskiej policji będzie wspierać Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Do programu dołączyły również: Uniwersytet w Białymstoku, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty, Urząd Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku, Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku, Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży.
7 października 2019 r. przedstawiciele wszystkich tych instytucji spotkali się na Politechnice Białostockiej. Podpisali listy intencyjne, w których zobowiązali się do współpracy i zaangażowania w realizację programu.
Bez Państwa pomocy nie bylibyśmy cyberświadomi – podziękował wszystkim sygnatariuszom rektor Politechniki Białostockiej, Lech Dzienis. Chciałbym podkreślić, że bez praktycznego udziału wszystkich tu obecnych podmiotów, nie moglibyśmy wypełnić hasła uświadamiającego wszystkim rangę cyberprzemocy – kontynuował rektor. Rola Politechniki Białostockiej w tym programie wiąże się z naszymi statutowymi obowiązkami. Wszędzie tam, gdzie dzieje się komuś krzywda, zgodnie z obowiązującą społeczną odpowiedzialnością uczelni, powinniśmy pomagać. Stąd nasz udział w tej akcji i zaangażowanie wykładowców Wydziału Informatyki, by teoretycznie i praktycznie wspierać budowę zabezpieczeń, które pomogą przeciwdziałać cyberprzemocy.
Ideę walki z cyberprzemocą pochwalił także prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Jarosław Matwiejuk: To znakomita idea. My, jako Uniwersytet w Białymstoku cieszymy się z udziału w tym projekcie. Podkreślając rolę cyberświadomości w internecie, prorektor Matwiejuk pogratulował inicjatorom programu i zapewnił: do dyspozycji oddajemy naszych najlepszych pracowników, wykładowców tak, by z tej pięknej idei, z tego programu o charakterze prewencyjnym, wynikły jak najlepsze rezultaty.
O tym, jak ważną misję ma program „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” mówił w trakcie swojej prezentacji, inicjującej cykl wystąpień tematycznych, specjalista Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku, podkom. Mirosław Klimuk. Podkreślał, że liczba przestępstw popełnianych w sieci stale rośnie. W 2018 roku najwięcej przestępstw miało charakter oszustwa, aż 71 procent – tłumaczył podkom. Klimuk. Oprócz oszustw komputerowych (polegających na wpływaniu na automatyczne przetwarzanie, gromadzeniu lub przesyłaniu informacji, a także zmianie, usuwaniu lub wprowadzaniu nowych zapisów danych informatycznych), cyberprzestępstwem są groźby karalne, stalking, czy kradzież tożsamości.
Program „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” ma, poprzez zwiększanie świadomości użytkowników internetu, minimalizować liczbę przestępstw internetowych. W ramach projektu przewidziano m.in. konferencje, spotkania ze społecznością lokalną, szkolenia rodziców, opiekunów prawnych i kadry pedagogicznej ze szkół województwa podlaskiego, a także szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Policji garnizonu podlaskiego. Zaplanowano też konkurs graficzny na logo programu oraz konkurs filmowy na spot: „Stop dla hejtu w świecie realnym i wirtualnym”.
W trakcie konferencji na Politechnice Białostockiej wystąpili także przedstawiciele instytucji uczestniczących w programie. Wykłady tematyczne dotyczyły istotnych aspektów funkcjonowania w cyberprzestrzeni. O bezpieczeństwie w sieci opowiadał dr inż. Andrzej Chmielewski, prodziekan do spraw studenckich i dydaktyki Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Dr hab. Daniel Boćkowski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku mówił o propagandzie salafickiej jako potencjalnym czynniku radykalizacji młodzieży. Dr Ewa Dąbrowska-Prokopowska (Instytut Socjologii UwB) ostrzegała przed hejtem, będącym nową formą zagrożenia społecznego. Ten temat podjął również mł. asp. Łukasz Moniczewski – psycholog Sekcji Psychologów KWP w Białymstoku, który opowiadał o hejcie wśród młodzieży z perspektywy psychologa policyjnego. Temat uzależnienia od Internetu i komputera oraz możliwych formy pomocy poruszyła Elżbieta Powichrowska, dyrektor ETAP Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA. Bezpieczeństwo online dzieci i młodzieży w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przedstawiła w swoim wystąpieniu dr Agnieszka Wrońska reprezentująca NASK Państwowy Instytut Badawczy.
Realizacja programu „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” rozpoczęła się 30 września 2019 roku, a jego zakończenie przewidziano na 30 czerwca 2021 r. Program ma charakter informacyjno-edukacyjny, a dzięki współpracy partnerów ma też olbrzymi potencjał.

Więcej: pb.edu.pl/rodo