Konkurs Technotalent 2019

10-09-2019

Pula nagród głównych w konkursie to 53 000 zł. Młodzi, zdolni i ambitni pasjonaci, którzy chcą poprawiać świat z użyciem nowych technologii, mogą zgłaszać swoje projekty do 15 października 2019 r. Na Politechnice Białostockiej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca szóstą edycję konkursu Technotalent.

Bez Technotalentów nie zrealizowałabym swego marzenia, czyli pokazania światu pełzaka, nad którym pracowałam bardzo długo, który dał mi dużo frajdy w trakcie projektowania – mówi Ewelina Brzozowska, laureatka konkursu Technotalent 2018 w kategorii Technika oraz Technotalent PB. – Udział w konkursie umożliwił mi zrealizowanie pomysłu, który na początku wydawał się nierealny – dodaje ubiegłoroczna laureatka.

W szóstej edycji konkursu do wygrania są nagrody finansowe, których łączna wartość wynosi 53 000 zł oraz nagrody specjalne. Dodatkowo zwycięzcy ze wszystkich kategorii otrzymają nagrodę w postaci uczestnictwa w 2-dniowym, specjalistycznym szkoleniu „Akademia Zarządzania Talentami”, który zorganizuje Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Uczestnicy konkursu Technotalent 2019 mogą zgłaszać swoje pomysły w kilku kategoriach: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent Politechniki Białostockiej 2019, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podobnie jak w poprzednich latach zostanie również przyznana nagroda dla najlepszego zespołu uczniowskiego i opiekuna zwycięskiego projektu uczniowskiego.

Szczególne znaczenie w rywalizacji konkursowej ma kategoria Design, która pozwala na zgłoszenie projektów z różnych dziedzin: moda, architektura, urbanistyka, wzornictwo przemysłowe czy też webdesign. Chcieliśmy bardzo mocno podkreślić, jak ważny jest design – tłumaczy Bożena Datczuk prezes firmy Tobo, która jest jednym z partnerów konkursu. Myślę, że design jest cały czas niedoceniany. Polacy swój design mają, a  nam zależy, by o tym mówić, zwłaszcza w Białymstoku – dodaje pani prezes.

Celem konkursu jest wsparcie rozwoju utalentowanych technicznie osób z regionu północno-wschodniej Polski. Jego uczestnikami  mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, doktoranci i absolwenci w wieku od 18 do 35 lat. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły, wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów. W jednym formularzu zgłoszeniowym uczestnik może zgłosić projekt do dowolnej liczby kategorii. Prezentacja projektu powinna zawierać takie informacje  jak np. sposób działania urządzenia, analizę otoczenia, analizę finansową, badanie rynku itp. Należy pamiętać, że w pierwszym etapie kapituły oceniają projekty na podstawie prezentacji i opisów z formularza zgłoszeniowego, więc im więcej informacji znajdzie się w prezentacji, tym projekt zostanie lepiej zrozumiany przez oceniających. Prezentacje i filmy ocenią Kapituły Konkursu złożone z przedstawicieli firm, uczelni oraz instytucji wspierających konkurs. Kapituła wyłoni po pięciu finalistów w każdej z kategorii konkursowych, a następnie na etapie finałowym – zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i specjalne.

Każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację TECHNOTALENTY i firmy partnerskie fundacji.

Przy realizacji konkursu Fundacja Technotalenty współpracuje z trzema uczelniami wyższymi w Białymstoku: Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Harmonogram Konkursu Technotalent 2019:
10 wrzesień-15 październik – Rekrutacja projektów,
9 listopad – Ogłoszenie listy finalistów,
12- 25 listopad – Szkolenia dla Finalistów,
26-27 listopad – Finały Konkursu w kategoriach: Technika, Wyzwanie Społeczne, Biznes, Design, Technotalent Politechniki Białostockiej, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku,
10 grudnia – Gala Finałowa Konkursu.

Informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Technotalenty.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo