O superkomputerach na Politechnice Białostockiej

09-09-2019

Naukowcy oraz  przedstawiciele wiodących firm informatycznych z Polski i świata spotkali się w Białymstoku na międzynarodowej konferencji PPAM 2019 ( PARALLEL PROCESSING AND APPLIED MATHEMATICS, 08-11 września).

Jest to jedna z najważniejszych europejskich konferencji naukowych z dziedziny przetwarzania równoległego i rozproszonego oraz zastosowania metod matematycznych i komputerowych. W tym roku odbywa się 13. edycja tego prestiżowego wydarzenia. Tym razem to Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej przyjmuje znanych na świecie specjalistów i praktyków. Zaproszenie przyjęli m.in.:
– prof. Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee (USA), światowej sławy specjalista w zakresie programowania komputerów dużej mocy, były doradca ds. informatyki w USA,
– prof. Satoshi Matsuoka z Tokyo Institute of Technology, lider japońskiego programu superkomputerowego,
– Jeffrey Vetter z  Georgia Institute of Technology (USA), wybitny uczony zajmujący się architekturami i obliczeniami równoległymi.

Ważnym elementem konferencji z serii PPAM są coraz liczniejsze kontakty gospodarcze  i udział wiodących firm informatycznych zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania oraz aplikacji użytkowych, m.in.: Intel, NVIDIA, Gambit, byteLake.

Prorektor ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, otwierając 9 września konferencję, zwracała uwagę właśnie na ten aspekt: łączenia świata nauki i biznesu.

Konferencja PPAM2019 porusza zagadnienia związane z dziedziną przetwarzania równoległego i rozproszonego (informatyka) oraz zastosowań metod matematycznych i komputerowych (m.in. informatyka, matematyka, fizyka). Przetwarzanie równoległe i rozproszone pozwala przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np. superkomputerów, GPUs) gromadzić duże dane (Big Data), przetwarzać je oraz wykonywać ogromne obliczenia, które przy użyciu standardowych komputerów i programów nie byłyby możliwe. Tego rodzaju przetwarzanie informacji i danych wykorzystywane jest powszechnie w otaczającym nas świecie, poczynając od sieci społecznościowych (Facebook), przeszukiwaniu Internetu (Google) czy też w usługach handlowych (Amazon). Nawet w prostych smartfonach umieszczanych jest wiele procesorów – by można było równolegle przetwarzać informacje i przyśpieszać pracę.

Bez superkompterów obserwowany aktualnie dynamiczny rozwój przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, medycyny, sztucznej inteligencji oraz wielu innych dziedzin nie byłby możliwy. Kolejne przykłady to: badanie klimatu, przewidywanie pogody oraz eksploracja kosmosu, gdzie standardowe komputery nie zdążyłyby wykonać obliczeń przez kilka i więcej pokoleń. Można powiedzieć, iż aktualnie obliczenia i maszyny równoległe (rozproszone) mają podobny wpływ na rozwój naszej cywilizacji jak kolej parowa w XIX wieku czy też pierwsze komputery w latach 40. i 50. XX wieku. Konferencja obejmuje również zagadnienia przetwarzania i gromadzenie danych w zasobach rozproszonych (np. w chmurach obliczeniowych, cloud computing) oraz zagadnienia bezpieczeństwa danych i komunikacji. Kolejne tematy konferencji to zagadnienia związane z metodami matematycznymi i komputerowymi oraz matematyką stosowaną. Matematyka stosowana skupia się na praktycznym zastosowaniu matematyki w rozwiązywaniu problemów w biznesie, technice czy też przemyśle, np. przy budowaniu symulatorów lotów, przewidywaniu trzęsień ziemi, testowaniu aerodynamiki pojazdów – mówi Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki PB, jeden z koordynatorów konferencji.

Konferencje PPAM odbywają się co dwa lata w wiodących ośrodkach akademickich w Polsce – ostatnio w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Toruniu, Warszawie, Krakowie i Lublinie. Obecna, trzynasta już z kolei, edycja zorganizowana została w Białymstoku przez Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Politechniki Częstochowskiej oraz Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.

13th INTERNATIONAL CONFERENCE ON PARALLEL PROCESSING AND APPLIED MATHEMATICS PPAM 2019
08-11 września, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej

Więcej o konferencji oraz szczegółowy program: https://www.ppam.pl/program#contents, https://www.ppam.pl/speakers#contents

QR kod RODO