Pracowity początek lipca w LO PB

10-07-2019

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej zamknęło właśnie tegoroczną rekrutację oraz podsumowało wyniki pierwszej w historii szkoły matury.

Matura 2019

W maju 2019 roku do pierwszych w historii Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej egzaminów maturalnych przystąpiło 46 trzecioklasistów. Wszyscy zdali!

Nasze liceum, ze 100-procentową zdawalnością matury, jest jedną z siedmiu białostockich szkół, z takim wynikiem. To wielka radość i satysfakcja – mówi dyrektor LO PB Józef Klim.

Egzaminy zdawał pierwszy rocznik uczniów naszej szkoły, jestem z nich bardzo zadowolony. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, bardzo dobre wyniki z matematyki podstawowej. Nasi uczniowie zdali ją świetnie – na 82,3%. Bardzo dobre wyniki były także z języka angielskiego – 92% dodaje dyrektor Klim.

Średni wynik z podstawowego egzaminu pisemnego z matematyki stawia Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w piątce najlepszych szkół w mieście – uczniów LO PB wyprzedzili tylko maturzyści z I Społecznego LO w Białymstoku, II oraz I LO, a także Technikum Elektrycznego.

Nasi maturzyści doskonale poradzili sobie także na egzaminach z języków obcych. Z języka angielskiego, zdawanego na poziomie rozszerzonym, osiągnęliśmy bardzo dobry wynik – 77%. Uczniowie zdawali także język rosyjski: na poziomie podstawowym zdobyli średnią 82%, natomiast na rozszerzeniu 66%. Jeśli chodzi o egzaminy językowe, to osiągnęliśmy wynik procentowy wyższy od średniej w Białymstoku, województwie, a także kraju podkreślał dyrektor.

Wśród przedmiotów rozszerzonych uczniowie LO PB najchętniej wybierali matematykę. Do tego egzaminu podeszło aż 43 licealistów. Dużym powodzeniem cieszyły się informatyka i fizyka (egzaminy z tych przedmiotów wybrało po 17 uczniów). Chemię na poziomie rozszerzonym zdawało 7 uczniów.

To była pierwsza matura w LO PB, a więc historyczna; wielki sprawdzian nie tylko dla uczniów, ale i całej szkoły, także w zakresie organizacyjnym. Jej wyniki pokazują, że zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Jestem przekonany, że na podstawie osiągniętych podczas matury rezultatów nasi uczniowie dostaną się na wybrane uczelnie techniczne, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Większość z nich myśli o studiach na Politechnice Białostockiej – indeks na nią zdobyli w różnych konkursach uczelnianych. Poza uczelniami krajowymi, trzech uczniów dostało się na wybrane brytyjskie szkoły wyższe – podsumowuje dyrektor Józef Klim.

Ze wstępnej informacji o wynikach egzaminu maturalnego w 2019 r., którą podała Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, podlascy maturzyści wypadli niemal najlepiej w kraju. W walce o najwyższy wynik zdawalności wyprzedziła ich tylko Małopolska. W naszym województwie maturę zdało 83,6 procent absolwentów.
Sprawdź: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Wstępna informacja o wynikach egzaminu maturalnego w poszczególnych szkołach 2019 r.

Rekrutacja

12 lipca Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej ogłosi ostateczną listę kandydatów przyjętych do szkoły. W tegorocznej rekrutacji LO PB przygotowało łącznie 104 miejsca w klasach pierwszych: 52 dla absolwentów szkół podstawowych i 52 dla absolwentów gimnazjów.

Rekrutacja trwała od kwietnia do maja. Na około 100 miejsc mieliśmy ponad 400 chętnych. Zainteresowanie było bardzo duże. W rekrutacji opieraliśmy się o wyniki egzaminów ósmoklasisty i wyniki egzaminów gimnazjalnych. Uwzględniliśmy też oceny uzyskane przez uczniów na świadectwie, przede wszystkim z przedmiotów kierunkowych: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, a także z języka polskiego i angielskiego – mówi dyrektor LO PB Józef Klim.

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej to jedna z nielicznych szkół w kraju funkcjonująca przy uczelni wyższej. Mimo że działa od niedawna, wypracowała już mocną pozycję na białostockim rynku edukacyjnym, czego dowodzi fakt, że o jedno miejsce ubiegało się tu 4 kandydatów. Na liście przyjętych do LO PB znaleźli się uczniowie tylko z bardzo dobrymi wynikami na świadectwie.

100% kandydatów ma świadectwa z czerwonym paskiem. Z wielkim żalem musieliśmy odmówić osobom, które miały wysokie średnie ocen, ale uzyskały niższe noty na egzaminach. Różnice punktowe były minimalne – dodaje dyrektor LO PB Józef Klim.

We wrześniu naukę w LO PB rozpocznie m.in. 19 laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych, organizowanych pod auspicjami MEN. Wśród nich jest rekordzistka, zwyciężczyni aż 8 takich konkursów. Obecnie szkoła intensywnie przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Trwa remont nowych pomieszczeń przeznaczonych na potrzeby LO PB.

 


Na skróty
× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.