Profesor Andrzej Seweryn w zespole doradczym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

02-07-2019

Zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 czerwca 2019 r. Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn został ponownie powołany w skład Zespołu doradczego do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej.

Do zadań Zespołu należy między innymi opracowanie propozycji trybu oceny wniosków o wpisanie przedsięwzięcia w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz kwestionariuszy ewaluacyjnych przedsięwzięć w zakresie strategicznej infrastruktury badawczej wpisanych na Mapę. Ponadto Zespół zajmować się będzie przeprowadzeniem oceny wniosków i kwestionariuszy ewaluacyjnych, a także będzie przedkładał Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomendacje dotyczące wpisania lub usunięcia przedsięwzięcia z Mapy.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej została stworzona w odpowiedzi na potrzeby krajowego środowiska naukowego i rekomendacje Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) w sprawie narodowych map drogowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło we wrześniu 2009 roku procedurę konkursowego naboru projektów do Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB). Opracowany w lutym 2011 roku dokument pozwolił na uwypuklenie potencjału różnych dziedzin nauki w Polsce oraz wyselekcjonowanie i uczynienie widocznymi najlepszych spośród przedsięwzięć zgłaszanych przez środowiska naukowe. Propozycja przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury badawczej umieszczona na PMIB powinna opisywać ideę stworzenia ośrodka badawczego, w kraju lub za granicą, konsolidującego krajowy potencjał naukowy w danej dziedzinie. W działalność takiego ośrodka powinny być zaangażowane silne zespoły naukowe, posiadające odpowiedni dorobek krajowy i międzynarodowy. Koncepcja organizacyjna ośrodka powinna obejmować zasadę otwartego dostępu do urządzenia badawczego, w oparciu o kryterium doskonałości naukowej.