Nauka dla życia – nagroda specjalna dla PB i UMB

07-06-2019
Innowacje 2018

Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku otrzymały w czwartek (6 czerwca) nagrodę specjalną w konkursie organizowanym od 12 lat przez Kurier Poranny oraz Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Do rankingu najbardziej innowacyjnych firm Innowacje 2018 wprowadzona została nowa kategoria: Innowacje społeczne. I to w tej dziedzinie wręczona została nagroda specjalna: Nauka dla życia.

Naukowcy z obu uczelni docenieni zostali za pionierskie badania nad wykorzystaniem korzeniowca sosnowego w medycynie. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów. Efektem współpracy Zamiejscowego Wydziału Leśnego PB w Hajnówce i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB jest zgłoszenie patentowe i trwające szerokie badania nad wykorzystaniem ekstraktu z korzeniowca sosnowego w leczeniu nowotworów, szczególnie raka jelita grubego. Nagrodę odebrali prodziekan dr Ewa Zapora i dziekan dr hab. inż. Sławomir Bakier z Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce. Projekt realizowany jest wspólnie z prof. Haliną Car z UMB.

Redaktor naczelny Kuriera Porannego Jarosław Jabłoński podkreślał otwierając galę, że innowacje to koła zamachowe gospodarki. Innowacje są w puszczy – dodawała dr Zapora. Właściwości korzeniowca sosnowego odkryte zostały ramach projektu dotyczącego badania składu i właściwości grzybów Puszczy Białowieskiej.

Podczas uroczystości dyplomy odebrali także uczniowie LO PB i ich opiekun Grzegorz Nowik. Licealiści wystartowali w 12. edycji konkursu Młody Innowator. Konkurs organizuje Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Liceum Politechniki Białostockiej zgłosiło aż 6 projektów robotów. Uczniowie LO PB zajęli trzecie miejsce – jury doceniło projekt robota Find3r, stworzonego przez Konrada Oborskiego, Macieja Bachurzewskiego i Mikołaja Kasabułę.

Nagrody Innowacje 2018 w kategorii rozwiązania cyfrowe odebrali także absolwenci Politechniki Białostockiej – założyciele firm Imago oraz SoftwareHut. Pierwsza z firm wyróżniona została za EyeFace – komunikator umożliwiający osobom niepełnosprawnym, np. sparaliżowanym po wypadku, obsługę komputera przy pomocy ruchu głowy i oczu.  Natomiast SoftwareHut nagrodzony został za aplikację Zonifero umożliwiającą zarządzanie dużymi kompleksami biurowymi. Aplikacja taka wdrożona została także na Politechnice Białostockiej.

Warto dodać, że podczas gali prezentowany był Materialize – „złoty” rower Adama Zdanowicza – absolwenta PB – nagrodzony w Las Vegas podczas Cruiser Con Expo 2019. Adam jest mistrzem świata w tworzeniu rowerów customowych. Jego firmę MAD Bicycles chętnie wybierają gwiazdy show biznesu i sportu. Zdanowicz opowiadał jak szuka inspiracji i pracuje całymi nocami, dlaczego ważna jest odwaga i niekonwencjonalne działania oraz o tym, że w szaleństwie tez jest metoda. Natomiast dr inż. Paweł Tadejko z Wydziału Informatyki opowiadał o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, które prowadzić będzie w Białymstoku Inkubator Samsunga.