Debata o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Bauhausu na Wydziale Architektury
14-05-2019Ponad 80 osób, przedstawicieli uczelni oraz instytucji z Polski, Czech, Niemiec, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Rumunii i Węgier, spotkało się na Wydziale Architektury PB, żeby rozmawiać o znaczeniu i żywotności idei Bauhausu. Dwudniowa (14-15 maja) międzynarodowa konferencja naukowa została zorganizowana w związku z przypadającym w tym roku stuleciem powołania w Niemczech szkoły projektowania i rzemiosł Bauhaus. Choć istniała zaledwie 14 lat wywarła znaczący wpływ na projektantów wzornictwa, wnętrz oraz architektów XX wieku. Jej idee są bliskie także architektom z Białegostoku.
Bauhaus – niemiecka uczelnia artystyczno-rzemieślnicza – to symbol nowoczesnego podejścia do architektury, a obiekty stworzone jej uczniów i mistrzów inspirują kolejne pokolenia architektów i projektantów. Jej program stał się myślą przewodnią dla założycieli Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej. Nasz wydział powstał w roku 1975. Ideą podstawową naszej jednostki było wtedy projektowanie zintegrowane, czyli pełna realizacja szkoły Bauhausu. Byliśmy jedynym wydziałem w Polsce, który próbował wcielić idee Bauhausu. Dziś także chcemy kontynuować ten sposób myślenia oraz metodę tworzenia i podejścia do projektowania – mówił Dziekan WA PB dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB.
Architekci wracają do idei Bauhausu. Projektują zarówno buty, tarki do sera, jak i gmachy opery. I tego staramy się na Wydziale Architektury uczyć. Wiedza z historii sztuki, z historii architektury, wiedza o nowoczesnych materiałach przemysłowych i ich zastosowaniach – to wszystko powinno znaleźć się w programie kształcenia młodych architektów – podkreślał prof. Asanowicz.
Konferencję na Wydziale Architektury zainaugurował wykład dr Romualda Loeglera „Bauchaus – unbeatable theme”. Zdaniem tego architekta i dydaktyka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie: Bauhaus jest wiecznie żywy. Istnieje w świadomości wielu architektów dziś projektujących, ale też wielu twórców z dziedziny designu. Hasła, które Bauhaus stworzył: integracja sztuk, produkcja masowa, zhumanizowanie środowiska architektonicznego, w którym przychodzi żyć ludziom, a także to, że przestrzeń, czas i pieniądze, które się wydaje muszą mieć racjonalny związek z potrzebami życia człowieka – są wciąż aktualne.
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Bauhaus (1919-2019) Past – Present – Future to wspólna inicjatywa Wydziału Architektury oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej. Celem konferencji jest podsumowanie dorobku Bauhausu w aspektach jego wpływu na twórczość w krajach Europy Centralnej i Wschodniej i szeroko pojętą edukację. Jej uczestników we wtorek, 14 maja powitała Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Wśród gości konferencji, oprócz kilkudziesięciu uczestników z różnych uczelni w Polsce i za granicą, są też członkowie Saksońskiej oraz Berlińskiej Akademii Sztuki.
Prezydent Saksońskiej Akademii Nauk Holk Freytag przypomniał w swoim wystąpieniu, że twórcom Bauhausu bliska była idea przekraczania granic oraz internacjonalizacja sztuki i architektury. Wyraził przekonanie, że byliby zachwyceni współczesną swobodą przemieszczania się Europejczyków, która związana jest z zanikiem zewnętrznych granic Unii Europejskiej.
Jörn Walter przekazał uczestnikom konferencji pozdrowienia berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podkreślał, że międzynarodowe spotkanie w Białymstoku to ważny element budowania integracji europejskiej. Opowiedział też jak Niemcy obchodzą 100-lecie założenia Bauhausu. Zapraszał do odwiedzenia Muzeum Bauhausu w Weimarze, które od kwietnia pokazuje najstarszą na świecie kolekcję dzieł warsztatowych szkoły.
Musimy dzielić się informacjami o Bauhausie – apelował prof. Sławomir Gzell z Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk i dziękował organizatorom konferencji za zaproszenie tak wielu naukowców do Białegostoku. Liczył też, że znajdą się środki na stworzenie obszernej publikacji pokonferencyjnej. Uczestników spotkania oraz wszystkich chętnych zaprosił do uważnego zapoznania się z towarzyszącą konferencji wystawą Tadeusza Baruckiego pt. „Architekci świata o architekturze”. W jej skład wchodzi ponad 120 plansz, na których umieszczono wypowiedzi czołowych architektów polskich i zagranicznych. W ten sposób powstało autorskie spojrzenie na historię, teorię i zawód projektanta.
Konferencję patronatem objął Rektor Politechniki Białostockiej oraz Polski Komitet ds. UNESCO, Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Podlaska Okręgowa Izba Architektów w Białymstoku. W organizację wydarzenia włączyły się: Berlińska Akademia Sztuki, Goethe–Institut, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Resursa Podlaska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Sponsorami konferencji są: Miasto Białystok, Pfleiderer, Miasto Supraśl, Unicell Polska. Patronat medialny sprawują: miesięcznik „Architektura i Biznes”, Radio Akadera, Platon TV.
Więcej informacji na stronie internetowej wydarzenia: www.100bauhaus.pb.edu.pl
Więcej: pb.edu.pl/rodo