Prorektorzy o wdrażaniu Ustawy 2.0
02-02-2019Wdrażanie Ustawy 2.0, programy badawcze Unii Europejskiej – to główne tematy IV Konferencji Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych szkół wyższych. Konferencja z udziałem 16 prorektorów odbywa się w Białowieży (31 stycznia – 2 lutego), a gospodarzem jest Politechnika Białostocka.
Prorektor ds. Rozwoju dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB przedstawił gościom Politechnikę Białostocką. W ciągu ostatnich 6 lat PB wdrożyła 28 projektów współfinansowanych przez Unię Europejską na kwotę 300 mln złotych, m.in. powstało Centrum Nowoczesnego Kształcenia oraz INNO-EKO-TECH – nowoczesny kompleks laboratoriów i pracowni na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Kształcimy około 8 tysięcy studentów na 7 wydziałach. Mamy 140 umów bilateralnych o współpracy naukowo-badawczej, 13 umów o podwójnym dyplomowaniu, 280 umów w ramach programu Erasmus+. Na PB działa blisko 60 kół naukowych, a uczelnia wspiera realizację projektów studenckich – wyliczał Prorektor Kaczyński.
Prof. Janusz Kotowicz – przewodniczący Kolegium przypomniał dokładny kalendarz wdrażania Ustawy 2.0 na podstawie działań podejmowanych na Politechnice Śląskiej. Dyskusję wzbudziła sprawa uchwalenia nowego statutu i rola rady uczelni. Pierwsza rada powołana ma być na półtora roku, będzie opiniować statut i wskazywać kandydata na rektora. 1 października w prawa i obowiązki dziekanów wchodzą rektorzy. To także termin dostosowania kierunków studiów do nowych dyscyplin.
O przepisach przejściowych Ustawy 2.0 mówił ze szczegółami dr Andrzej Kurkiewicz – zastępca dyrektora departamentu innowacji i rozwoju Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przypomniał, że po 2022 roku – po wynikach nowej parametryzacji – uprawnienia do nadawania stopnia doktora przysługiwać będą tej jednostce, która będzie miała kategorię co najmniej B+.
Dr inż. Zygmunt Krasiński – dyrektor Krajowego Punku Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej zwrócił uwagę, że po wejściu w życie nowego prawa o szkolnictwie wyższym, przy ocenie działalności naukowej dużą wagę będą mieć współpraca i badania międzynarodowe. Celem Krajowego Punku Kontaktowego jest obecnie maksymalne wykorzystanie możliwości, jakie daje jeszcze przez dwa lata Program Ramowy Horyzont 2020 – największy w historii Unii program w zakresie badań naukowych i innowacji. Dlaczego warto aplikować w Horyzoncie 2020? Niski jest poziom biurokracji, wysoki poziom dofinansowania. Pozwala to na rozwój kariery i doskonałości naukowej oraz na dostęp do wiedzy i najnowszych rozwiązań. Zdobyć można sieć kontaktów na najwyższym międzynarodowym poziomie. Nowa ewaluacja zostanie przeprowadzona w 2021 r. i obejmie wyniki naukowe z lat 2017-2020, będzie brała pod uwagę właśnie uczestnictwo w Horyzoncie 2020. Krajowy Punkt Kontaktowy przygotowuje się już do Horyzontu Europa – to nowy program Unii Europejskiej finansujący badania naukowe i innowacje w latach 2021-2027.
Kolegium prorektorów ds. ogólnych, organizacji i kontaktów z otoczeniem społeczno – gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych zostało powołane w 2017 roku. Członkowie Kolegium reprezentują 19 uczelni (Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Akademia Morska w Gdyni, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych).
Więcej o pracach Kolegium prorektorów ds. ogólnych, organizacji i kontaktów z otoczeniem społeczno – gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych na: kppwst.polsl.pl
Więcej: pb.edu.pl/rodo