Politechnika Białostocka uruchamia Podlaską Akademię Młodego Inżyniera
17-10-2018Politechnika Białostocka rozpoczyna nowy projekt edukacyjny. Podlaska Akademia Młodego Inżyniera (PAMI) to pomysł na cykl zajęć dla młodzieży, rozwijających zainteresowania naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. Z projektu skorzysta 320 uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz. Każdy ze słuchaczy PAMI będzie mógł poczuć się jak student kierunku inżynierskiego.
Dzisiaj, 17 października, Politechnika Białostocka podpisała umowy dotyczące realizacji projektu z burmistrzami Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Hajnówki.
Z tymi samorządami współpracujemy najintensywniej i cieszę się, że możemy zaproponować im partnerstwo w kolejnym projekcie – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Roman Kaczyński. Podkreślił, że partnerzy Uczelni nie poniosą z tego tytułu kosztów finansowych. Projekt Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera uzyskał bowiem wsparcie w wysokości prawie 440 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W programie Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera zaplanowano wykłady i warsztaty, które poprowadzą pracownicy Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą poznawać zjawiska i procesy zachodzące w ich otoczeniu, m.in. procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym, prawa mechaniki, technologii przetwórstwa i zastosowania tworzyw, sztucznej inteligencji. Będą mieć zajęcia z inżynierii kreatywności, podstaw programowania, czy techniki druku 3D.
Dodatkowym elementem PAMI są zajęcia dla rodziców, których celem będzie podniesienie umiejętności wychowawczych i wiedzy o rozwoju emocjonalnym dzieci. Będą spotkania o bezpiecznym korzystaniu z internetu przez dzieci, a także… dotyczące gier planszowych i strategicznych.
Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Już małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę i właściwie ją ukierunkowywać – mówił Prorektor ds. Studenckich prof. Jarosław Perszko. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Bezpośrednie następstwo – jeśli chodzi o grupę wiekową – sprzyja temu, żeby dzieci, które uczestniczyły w zajęciach PUD mogły kontynuować swoją przygodę z Politechniką Białostocką w ramach Akademii Młodego Inżyniera – dodawał prof. Perszko. Koordynacją i realizacją projektu zajmie się zespół pracowników Politechniki Białostockiej kierowany przez mgr inż. Elżbietę Stachniewicz.
Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak nie ma wątpliwości, że „zdecydowana większość młodych słuchaczy Akademii wybierze w przyszłości kierunki politechniczne i zostanie inżynierami”. Ale już dziś, zaangażowanie dzieci w projekt Politechniki Białostockiej będzie miało swój bardzo pozytywny oddźwięk w ich środowisku: wśród rówieśników, rodziców czy nauczycieli w szkołach, do których uczęszczają uczniowie. Wszyscy tym młodym inżynierom kibicujemy – mówił Jerzy Sirak.
Idea Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta – podkreślał burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Bielsk Podlaski ma swoją inteligentną specjalizację – budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jako samorząd powinniśmy, na jak najwcześniejszym etapie, wyłuskiwać zdolnych inżynierów, którzy mogliby zasilać bielskie przedsiębiorstwa i wspólnie z nami realizować zadania strategii. 14-15 lat to czas, kiedy młodzież podejmuje pierwsze decyzje, jak będzie chciała pokierować swoim życiem. Dodatkowe zajęcia oferowane przez Politechnikę Białostocką, mogą spowodować, że pomyślą o tym, że warto zostać inżynierem, pójść na studia techniczne – dodawał Jarosław Borowski.
Gratuluję Politechnice Białostockiej pracowników, którzy chcą angażować się w projekty skierowane do innych środowisk, niż tylko do studentów. Wczoraj we współpracy z uczelnią inaugurowaliśmy w Siemiatyczach kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, trwa realizacja projektu Siemiatyckiego Uniwersytetu Dziecięcego [w ramach PUD], a dziś rozpoczynamy Akademię Młodego Inżyniera – wyliczał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz. Dziękujemy za tę współpracę i starania, aby rozwijać zainteresowania i wiedzę techniczną. Skorzystają wszyscy, nasze małej ojczyzny oraz uczelnia, która „wychowa” sobie zdolnych studentów – mówił Piotr Siniakowicz.
W startującej Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera udział weźmie 320 uczniów – po 80-ciu z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz oraz 40 rodziców. Rekrutacja do PAMI rozpocznie się już za tydzień – 24 października. Chętni z Białegostoku będą mogli pobrać formularz rekrutacyjny ze strony internetowej projektu. Nabór kandydatów z pozostałych miast będzie prowadzony przez lokalne samorządy.
Pierwsze zajęcia PAMI odbędą się w sobotę, 17 listopada.