XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Politechnice

08-06-2018
zajęcia laboratoryjne na Politechnice Białostockiej

Pokazy, warsztaty, wykłady, zwiedzanie laboratoriów – Politechnika Białostocka przygotowała w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki ponad 100 fascynujących prezentacji. Festiwalowa publiczność odwiedzała Uczelnię 7 i 8 czerwca (czwartek i piątek). Wcześniej miała okazję spotkać się z naszymi studentami i pracownikami w Łomży i Suwałkach.

O stanie jakości powietrza w Białymstoku rozmawiali z zainteresowanymi przedstawiciele Wydziału Architektury. Przy okazji wykładu można było zwiedzić budynek Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych WA. Przy ulicy Sosnowskiego prezentowane były też prace studentów architektury. W piątkowy wieczór hala wypełni się muzyką. Na kryształowych misach, gongach, z ambientowym podkładem elektronicznym, zagrają prof. Ryszard Ługowski i Paulina Sylwestrowicz. (Koncert – performance WIBRATIO)

Na odlotowe atrakcje fizyko-chemiczne zaprosił Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Doświadczenia, pokazy chemiczne, np. burza w probówce, węże faraona, wybuch wulkanu, ryczący czy detektyw czerwona kapusta przyciągnęły tłumy małych chemików. Dzieci obserwowały też pod mikroskopem gatunki organizmów, które biorą udział w oczyszczaniu ścieków.

Elektryzujące eksperymenty zaproponował Wydział Elektryczny. Można było dowiedzieć się m.in. jak działają anteny wykorzystywane we współczesnych systemach radiokomunikacyjnych i jakie mogą być skutki niewłaściwego zaprojektowania torów prądowych (szyny zbiorcze, aparaty elektryczne, przewody, kable). Chętni mogli też przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Wieczorem na Wydziale odbyła się konferencja „Człowiek a sztuczna inteligencja” połączona z prezentacjami stworzonych na Politechnice Białostockiej robotów.

Wydział Informatyki zaoferował m.in. zajęcia z programowania robotów LEGO. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego MSI najpierw wyjaśniali, jak zaprogramować urządzenia zbudowane z klocków systemu LEGO Mindstorms, a następnie pomagali uczestnikom napisać swój pierwszy program. Pracownicy Wydziału oprowadzali i wyjaśniali  zagadki matematyczne, które zawierają eksponaty interaktywnej wystawy „Wszystko jest…liczbą”. Ekspozycja, stworzona przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, została sprowadzona do Białegostoku specjalnie z okazji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Na Wydziale Inżynierii Zarządzania termin Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zbiegł się z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności jednostki. Z tej okazji 7 czerwca można było wziąć udział w Dniach Wydziału, Dniu Logistyki oraz Forum Przedsiębiorców. Natomiast 8 czerwca Wydział organizuje konferencję naukową Horyzonty Zarządzania 4.0.

Wśród wielu propozycji festiwalowych które przygotował Wydział Mechaniczny były m.in. prezentacje innowacyjnych bezzałogowych statków powietrznych stworzonych specjalnie z myślą o projekcie AVAL. Na niektórych spotkaniach z publicznością było gorąco! To z powodu pokazu prostych doświadczeń, które w oparciu o typowe codzienne czynności domowe związane z grzaniem, chłodzeniem i suszeniem oraz z pomocą kamery termowizyjnej, pozwalały unaocznić złożoność procesów energetycznych. Na kolejnych warsztatach uczestnicy oglądali sprzęt rejestrujący sygnały z ludzkiego ciała, wykrywacz kłamstw oraz dynamometr ręczny. Badano też, czy prawidłowo chodzimy – prezentowano urządzenia i metody analizy biomechaniki układu szkieletowo-mięśniowego człowieka. Dzięki temu młodzież dowiedziała się, jak inżynieria biomedyczna może wspierać pacjentów i rehabilitantów. Prezentowały się także studenckie koła naukowe działające na Wydziale Mechanicznym. Auto-Moto-Club prezentował swoje bolidy CMS-01, CMS-02, CMS-03 i opowiadał o przygodzie z Formułą Student – wyścigach na torach w Anglii, we Włoszech, w Czechach i na Węgrzech. Drużyna Cerber Motorsport zapisała się w historii zawodów Formuły Student, jako pierwsza polska ekipa, która zdobyła miejsce na podium w klasyfikacji generalnej.

Do Centrum Naukowo-Badawczego zaprosił publiczność festiwalową Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce. Na warsztatach dzieci i młodzież dowiadywali się jakie rośliny były używane dawniej na Podlasiu do leczenia czy farbowania i jak można je samodzielnie dziś wykorzystać.

W czwartek i piątek można było zwiedzać budynek Biblioteki Politechniki Białostockiej i wziąć udział w warsztatach book origami. Chętnych na to, aby dowiedzieć się jak oryginalnie i tym razem bezkarnie zaginać strony w książkach było wielu.

Na wiele prezentacji, które przygotowała Politechnika Białostocka obowiązywały wcześniejsze zapisy – w trosce o bezpieczeństwo, komfort uczestników i dobrą organizację wydarzenia. Limit zaplanowanych miejsc wyczerpał się bardzo szybko. To najlepszy dowód na to, że prezentacje, podczas których nauki ścisłe i techniczne są przekazywane w ciekawy, angażujący młodzież sposób, są niezwykle popularne i lubiane.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę oraz przez podlaskie uczelnie.
Patronat honorowy nad XVI Podlaskim Festiwalem Nauki i Sztuki sprawują:
– Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
– Wojewoda Podlaski