Jaki jest patent na sukces?
22-03-2018
Ochrona wynalazku, innowacyjnego rozwiązania, wzoru użytkowego czy know-how to kwestie ważne dla naukowców, którzy pracują na uczelniach, ale także dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić swój biznes w skali globalnej. O tym, jak skutecznie chronić własność intelektualną, innowacyjne pomysły oraz jakie są procedury Urzędu Patentowego RP rozmawiano podczas seminarium „Patent na sukces”. 22 marca spotkanie pod tym tytułem zorganizował na Politechnice Białostockiej Urząd Patentowy RP oraz Ośrodek Własności Intelektualnej PB.
Odbywający się w całym kraju cykl seminariów „Patent na sukces” wpisuje się w obchody jubileuszu 100. rocznicy ustanowienia na ziemiach polskich systemu ochrony własności przemysłowej oraz utworzenia dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Urzędu Patentowego. Z tej okazji specjaliści Urzędu oraz eksperci ochrony własności intelektualnej w przystępny sposób przybliżają zagadnienia dotyczące zarządzania dobrami niematerialnymi w uczelni i przedsiębiorstwach, przekazują wiedzę w zakresie prowadzenia poszukiwań w światowym stanie techniki, budowania strategii ochrony, jak i wskazówki dotyczące procedur ochronnych – krajowej, regionalnej i międzynarodowej.
Postulat, aby patent stał się sukcesem, udaje się realizować w Politechnice Białostockiej od lat i mam nadzieję, także w przyszłości. Komercjalizujemy pomysły naszych pracowników, a więc wspieramy osiągnięcie tego etapu, w którym patent staje się produktem – to właśnie można uznać za sukces. Ale „patent na sukces” jest potrzebny również wcześniej, zanim ten patent powstanie. Potrzebna jest bowiem ludzka myśl, pomysł i chęć współpracy środowiska naukowego z przemysłem. Cieszę się, że cykl seminariów w ramach obchodów 100-lecia Urzędu Patentowego odbywa się w Białymstoku, na naszej uczelni. Mam nadzieję, że wyniosą Państwo z dzisiejszego spotkania przeświadczenie, że ten tytułowy „Patent na sukces” tkwi w każdym z nas i każdy z nas może być źródłem tego sukcesu – mówił Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis otwierając spotkanie w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB.
Podczas seminarium na Politechnice Białostockiej wystąpili:
- Agnieszka Iwaniuk– rzecznik patentowy- Dziekan Okręgu Podlaskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych,
- Piotr Czaplicki z Departamentu Badań Patentowych Urzędu Patentowego RP,
- Oliwia Czarnocka z Polservice Kancelarii Rzeczników Patentowych Sp. z o.o.,
- Dariusz Piróg z Patpol Kancelarii Patentowej Sp. z o.o.,
- Sylwia Wit vel Wilk z Departamentu Orzecznictwa Urzędu Patentowego RP.
Spotkanie poprowadził kierownik Ośrodka Własności Intelektualnej Politechniki Białostockiej Paweł Miniuk.
Warto podkreślić, że Ośrodek Własności Intelektualnej PB należy do sieci Ośrodków PATLIB prowadzonej pod patronatem Europejskiego Urzędu Patentowego. OWI PB to punkt informacyjno-doradczy, do którego mogą zgłaszać się przedsiębiorcy i osoby prywatne w sprawach obowiązujących procedur przed UP RP, EPO, WIPO, EUIPO. Ośrodek udziela informacji wspomagających poszukiwanie w zasobach informacji patentowej, opracowuje dokumentację zgłoszeniową wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych, a także prowadzi postępowania w imieniu zgłaszających przed urzędami patentowymi.
Informacje na temat działalności Ośrodka Własności Intelektualnej Politechniki Białostockiej można uzyskać pod numerem telefonu +48 85 746 7014 lub pisząc na adres: owi@pb.edu.pl