Dziesiąte, jubileuszowe Halowe Zawody Modeli Latających odbyły się w sobotę, 17 lutego, na Politechnice Białostockiej.

W rywalizacji modeli halowych, tzw. rzutek, wystartowały mogą dzieci i młodzież oraz osoby dorosłe. Grupa dzieci podzielona była na cztery kategorie wiekowe (do 7 lat, 8-9 lat, 10-11, 12-13) i “latała” samolotami przygotowanymi przez organizatorów. Odbył się również starty w kategoriach OPEN13 i OPEN, w których samoloty spełniać musiały wymagania klasy F1N według FIA (Fédération Aéronautique Internationale). Tu startowali dorośli modelarze – organizatorzy dokonajli oddzielnej klasyfikacji dla młodzieży do 13 lat (OPEN13).

Przyjechali zawodnicy z całej Polski i Rosji (Kaliningrad), ponieważ w niedzielę (18 lutego), w Suwałkach, rozegrane zostaną Ogólnopolskie Zawody Modeli Halowych w klasie F1N, zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Nasze zawody będą więc okazją do treningów i “regulacji” modeli.

Podczas imprezy rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny “Latanie w przyszłości”, będący lokalną eliminacją światowego konkursu FAI.

Zasady rozgrywania zawodów: Każdy zawodnik wykonuje 3 loty w kategoriach dziecięcych oraz 5 lotów w kategorii OPEN. Mierzony jest czas, o końcowej klasyfikacji zdecyduje suma czasów z 2 (kategoria “Dzieci”) oraz 3 (kategoria “Open”) najlepszych lotów. W przypadku uzyskania jednakowego wyniku przez większą ilość zawodników, zostanie rozegrana między nimi dogrywka, mająca na celu ustalenie klasyfikacji końcowej. Model wypuszczany jest z ręki. Zawodnik musi pozostawać na podłodze. Zezwala się jedynie na wykonanie skoku w momencie wypuszczania modelu. Pomiar czasu każdego lotu rozpoczyna się w momencie wypuszczenia modelu, a kończy się, gdy spełniony jest jeden z warunków: model ląduje na podłodze – czas mierzony do chwili zetknięcia z podłogą; model zetknie się z jakąkolwiek częścią pomieszczenia lub jego wyposażeniem – czas mierzony do chwili zetknięcia z przeszkodą (np. ścianą).

Wymagania techniczne modeli: Kategorie wiekowe “Dzieci”: około 100 zestawów modeli częściowo przygotowanych do montażu zostaje udostępnionych bezpłatnie przez organizatorów podczas rejestracji uczestników. Do udziału w zawodach dopuszcza się również modele, które były dostarczone przez organizatorów w poprzednich latach. Przed rozpoczęciem zawodów odbywają się warsztaty, podczas których modele zostają złożone oraz przygotowane do lotu. O otrzymaniu modelu decyduje kolejność rejestracji. Dopuszczona możliwość startu kilku osób z tym samym modelem.

Kategoria OPEN: dowolny model spełniający następujące wymagania (wg przepisów klasy F1N): model halowy szybowca wypuszczany z ręki to model puszczany w pomieszczeniu zamkniętym, bez napędu, w którym siła nośna jest wytwarzana przez siły aerodynamiczne działające na płaty nośne nieruchome względem modelu w locie (tj. powierzchnie, które nie wykonują ruchu obrotowego takiego jak w śmigłowcu, ani ruchu wahadłowego takiego jak w skrzydłowcu).

Wydrukuj ten Post