O ich sukcesach i osiągnięciach informowaliśmy już wcześniej, dziś 26 studentów spotkało się z Rektorem Politechniki Białostockiej, aby odebrać gratulacje oraz certyfikaty Super Studenta.

Moje spotkania z najbardziej zdolnymi i utytułowanymi studentami mają już swoją tradycję. To że jest Was dziś tak dużo świadczy trochę o tym, że reaktywujemy tę inicjatywę po pewnym czasie, ale także o tym, że znacznie wzrosła aktywność studentów w podejmowaniu różnych kreatywnych działańrozpoczął spotkanie Rektor prof. Lech Dzienis.

Sala konferencyjna przy rektoracie była wypełniona. 18 stycznia na zaproszenie Rektora odpowiedzieli studenci Wydziału Architektury, Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydziału Elektrycznego, Wydziału Informatyki, Wydziału Inżynierii Zarządzania i Wydziału Mechanicznego. Prof. Lech Dzienis chciał osobiście podziękować im za aktywność podczas studiów oraz zaangażowanie w rozwijanie projektów, które są powodem do dumy i rozsławiają Uczelnię na całym świecie.

O swoich pracach nagrodzonych w konkursie Green Building Awards opowiedziały Anna Jankowska i Agata Klepacka, studentki architektury. Dziewczyny są autorkami najlepszych projektów budownictwa ekologicznego, docenionych w październiku 2017 roku przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Adam Janucik, Michał Dec i Patrycja Białojan ze Studenckiego Koła Naukowego „Konstruktor” działającego na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska mówili o swoim udziale w Międzynarodowym Konkursie BRICO w Tallinie, w maju 2017 roku. Nasze drużyny były wtedy na pierwszym i trzecim miejscu w kwalifikacji generalnej. Studenci budownictwa chcą bronić tytułu mistrzów w konstruowaniu mostów żelaznych i wybierają się na kolejne zawody do Estonii.

Gratulacje za wysokie lokaty w Międzynarodowych Zawodach Sumo Challenge2017 w Łodzi odebrali Marcin Dąbrowski i Łukasz Niemyjski – specjaliści od konstruowania robotów mobilnych. Obaj są studentami Wydziału Elektrycznego na kierunku elektrotechnika, II stopień.

Z Wydziału Elektrycznego wywodzi się także Krzysztof Matus, autor pracy nagrodzonej w konkursie Fabryka Przyszłości. Krzysztof przedstawił w niej swoją wizję przedsiębiorstwa opartego na koncepcji Przemysłu 4.0. Praca powstała pod kierunkiem dr. inż. Łukasza Sajewskiego. Laureat jest także współtwórcą Bobota – robota szpitalnego.

Nad rozwijaniem Bobota, pod kierunkiem dr. inż. Mirosława Kondratiuka, pracuje kilkuosobowy zespół. Dziś Marcin Żukowski, Dawid Kamieński i Kamil Guz mieli okazję opowiedzieć o postępach swoich prac i pochwalić się nagrodami zebranymi m.in. na prezentacjach w Rumunii czy konkursie RoboContest, na Politechnice Gdańskiej.

Patrycja Chociej, Mateusz Bajko oraz Paweł Antoniuk reprezentowali Wydział Informatyki. Każdy zajmuje się inny projektem. Patrycja wraz z mgr. inż. Aleksandrem Sawickim (pracownik WI PB, doktorant WE) i Kajetanem Radulskim (uczeń Liceum Ogólnokształcącego PB) pracuje nad systemem o nazwie „Be a Hero”. To rodzaj gry rozbudowanej o sensory ruchu, z której mogą skorzystać dzieci poddawane rehabilitacji ruchowej. Gra może zmienić żmudne ćwiczenia w zabawę w bohatera. Ze swoim pomysłem dotarli do finałowej piątki projektów w konkursie Technotalent Politechniki Białostockiej 2017. Mateusz Bajko to współtwórca Animy. Razem z kolegami – Mateuszem Markiewiczem i Michałem Jaszczukiem – chcą swój studencki projekt na urządzenie zawierające inteligentny system powiadomień przekształcić w produkt, który wejdzie do produkcji a potem podbije rynek.

Komercjalizację swojego pomysłu na przystawkę do wózka inwalidzkiego ma w planach także zespół projektantów i konstruktorów z Wydziału Mechanicznego. Na spotkaniu reprezentował go Hubert Gudalewski. HERMES, czyli Hybrydowy Elektryczno-Ręczno-Mechaniczny Eksperyment Studencki to projekt rozwijany w SKN Orthos. Studenci pracują pod opieką mentorską dr. hab. inż. Jarosława Siduna, prof. PB. Hermes był wielokrotnie nagradzany m.in. na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach oraz INOVA-BUDI UZOR 2016 w Chorwacji. Wygrał w kategorii Technika w tegorocznej edycji konkursu Technotalent. Warto dodać, że studenci zbierają fundusze na rozwój swojego projektu na portalu polakpotrafi.pl.

Jednymi z najbardziej utytułowanych studentów jest drużyna SumoMasters – mistrzowie świata walk robotów z Japonii (zawody odbyły się 17 grudnia 2017 r.). Studenci Wydziału Mechanicznego: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow, Piotr Wasilewski, Bartłomiej Łukaszuk zwyciężali na zawodach w Polsce, Estonii, na Litwie, w Hiszpanii, Chinach oraz Rumunii. Są też laureatami konkursu MNiSW „Najlepsi z najlepszych!”. Opiekunem drużyny SumoMasters jest dr inż. Rafał Grądzki.

Wydział Inżynierii Zarządzania reprezentował Daniel Tochwin, student kierunku logistyka oraz prezes Studenckiego Koła Naukowego Analizy Danych w Biznesie ADaBiz. Daniel jest współtwórcą wielu rozwiązań informatyczno-logistycznych, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w przedsiębiorstwach, które chcą efektywnie zarządzać zasobami magazynowymi. Opracował m.in. projekt wdrożenia usprawnień magazynowych w Danwood  S.A. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie “Innowacje w branży Automotive” w ramach Uniwersyteckiej Ligi Logistyków zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Gratulacje za zakwalifikowanie się do finału konkursu Technotalent 2017 odebrali twórcy projektu „MINDHAND – bioniczna proteza ręki”. To Sławomir Grycuk i Iwona Gruszczyńska z Wydziału Mechanicznego, Ewelina Antoniuk  z Wydziału Architektury, Łukasz Boguszewski z Wydziału Elektrycznego oraz Paweł Antoniuk z Wydziału Informatyki. Ich projekt zdobył również dofinansowanie programu Odkrywcy Diamentów.

Wasze działania są nie tylko ciekawe, ale też niezwykle nowoczesne. Cieszę się, że rozwijacie się w tak wielu obszarach. Chciałbym jednak, żeby nasze spotkanie, które siłą rzeczy ma charakter podsumowania roku 2017, był tylko etapem w waszym życiu. Żeby wszystko to, o czym dziś z taką pasją mówiliście miało swoją kontynuację w przyszłości. Kto wie – może stało się waszym planem na działalność zawodową. Tego Wam wszystkim z całego serca życzę i bardzo dziękuję za godne reprezentowanie Politechniki Białostockiej – mówił na zakończenie spotkania prof. Dzienis.

Rektor wręczył studentom certyfikaty i bluzy Super Studenta Politechniki Białostockiej oraz zaprosił swoich gości do wspólnego zdjęcia.

 

 

Wydrukuj ten Post