Niezwykli wolontariusze wsparli w niedzielę (14.01) Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Czerwone puszki trzymały dwa Photony. Roboty edukacyjne kwestowały razem z przedstawicielami Politechniki Białostockiej.

Mimo mrozu, studentów i pracowników Politechniki, uczniów LO PB, dziennikarzy Radia Akadera, Pana Murka oraz wspomniane już Photony można było spotkać na Rynku Kościuszki już od godz. 13:00.

Wolontariuszem WOŚP został także Rektor PB prof. Lech Dzienis: Jak dzisiaj policzyłem, mam zaszczyt i przyjemność kwestować już po raz szósty. Uważam, że akcja jest warta poparcia w każdym miejscu i w każdym czasie. Szczególnie, że dziś do pudełka na kwestę dodaliśmy miły element – to robocik Photon, który został wyprodukowany przez naszych absolwentów. Będę więc dziś, oprócz zbierania na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, lobbował pewną myśl, aby oprócz sprzętu medycznego – który jest niezwykle ważny – także Photon stał się elementem wyposażenia dziecięcych oddziałów szpitalnych  – mówił Rektor.

Photona można wylicytować na jednej z orkiestrowych aukcji. Na nabywcę czeka para robotów – jeden podarowany przez Politechnikę Białostocką, przeznaczony do nauki programowania, drugi – o ogromnej wartości kolekcjonerskiej. To egzemplarz, który w lipcu, podczas swojej wizyty w Polsce podziwiała brytyjska para książęca William i Kate. (aukcja Photonów potrwa do 21 stycznia)

Photon to niewielki, wyposażony w sensory robot, który z pomocą aplikacji mobilnej uczy dzieci programowania i logicznego myślenia. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci, rozwiązując kolejne zadania z aplikacji, odblokowują nowe możliwości robota. W ten sposób, wraz z postępem umiejętności młodych użytkowników, rozwija się także Photon. Twórcy robota to cenieni i wielokrotnie nagradzani absolwenci Politechniki Białostockiej.

Współpraca Politechniki Białostockiej z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy trwa od 6 lat. W tym czasie Uczelnia przekazała na aukcje WOŚP nietypowe przedmioty, m.in. odrestaurowaną syrenkę, motocykl typu chopper czy oryginalny rower – PB Techno Cruzer. W tym roku Politechnika Białostocka po raz kolejny została złotym partnerem białostockiego Sztabu WOŚP. Uczelnia nie tylko przekazała przedmiot na aukcję i wsparła Orkiestrę finansowo, ale pomogła też w przygotowaniu i uruchomieniu strony internetowej (wosp.bialystok.pl).

W 2018 roku Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zbiera pieniądze na specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie noworodków. Finał akcji odbył się 14 stycznia. Na białostoczan czekało tego dnia wiele atrakcji, m.in. bieg, koncerty i światełko do nieba. Chętni mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, zrobić badania, skonsultować się z lekarzami czy oddać krew.

 

Oglądaj relację z wydarzenia na PlatonTV
(http://biaman.platontv.pl/show/7917)

 

 

Wydrukuj ten Post