Studenci Politechniki Białostockiej zebrali ponad 19 tys. złotych na rehabilitację swojej koleżanki – Aleksandry Niksy, podopiecznej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.

Kwestujących studentów można było spotkać na wszystkich wydziałach, w akademikach, Bibliotece PB oraz na uczelnianych wydarzeniach. 6 grudnia wraz z Radiem Akadera studenci zorganizowali w Klubie Gwint koncert charytatywny. Dla Oli zagrały wtedy lokalne zespoły rockowe: Kreha, Motór i Pan Niszment. W ramach akcji charytatywnej studentów odbył się również turniej futsalu. Tutaj specjalne podziękowania należą się “Strefie X”, “Strefie Wysokich Lotów”, “Decathlon”, sędziom z podlaskiego związku piłki nożnej i grupie “Medival”, która była odpowiedzialna za ratownictwo medyczne. Wydział Architektury, na którym studiowała Ola, zaangażował się w sposób szczególny i zebrał ponad 4 tysiące złotych! Zwieńczeniem całej akcji była zbiórka na uczelnianym Spotkaniu Opłatkowym 14 grudnia.

Hojność studentów i pracowników Politechniki Białostockiej była wielka. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy Oli: studentom i pracownikom, Samorządowi Studentów PB, Działowi Promocji, Klubowi Gwint, Radiu Akadera. Wspólnymi siłami zebraliśmy 19 097 złotych, które przekażemy Fundacji „Słoneczko” – dziękuje koordynatorka akcji Kornelia Waraksa.

Do podziękowań dołącza się także dr Jolanta Owerczuk, Prodziekan ds. Studenckich i Dydaktyki Wydziału Architektury PB: Dziękuję wszystkim kolegom – starszym i młodszym, pracownikom uczelni i studentom. To bardzo krzepiące i budujące doświadczenie. Dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu akcja pomocy studentce naszego Wydziału – Oli Niksie jest sukcesem. Jest, nie była, bo głęboko wierzę, że dobro rozprzestrzenia się, idzie w świat i również wraca. Wierzę też, że dzięki darowi Waszych serc Ola niebawem wróci na Wydział i ukończy wymarzone studia.

Pieniądze dla Oli zbierało podczas mszy także białostockie duszpasterstwo akademickie oraz mieszkańcy Łomży podczas pokazów „latającego Mikołaja”.

Ola Niksa ma 23 lata i pochodzi z Łomży. Zanim poważnie zachorowała studiowała na kierunku architektura na Politechnice Białostockiej. Jest bardzo ciepłą, kochaną osobą. Zarażała swoim śmiechem innych, zawsze potrafiła poprawić atmosferę i powiedzieć coś miłego – mówią o niej koledzy z roku.

Od 15. roku życia Ola cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To ona osłabiła odporność dziewczyny i spowodowała infekcję centralnego układu nerwowego. Od kwietnia 2017 r. Ola była hospitalizowana. O jej zdrowie walczyli najpierw lekarze z Białegostoku, a od sierpnia zespół specjalistów Kliniki Budzik dla Dorosłych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. W grudniu, dzięki ich wspaniałej pracy, Olę udało się wybudzić. Z każdym kolejnym dniem Ola zdrowieje. Wypowiada krótkie zdania, stawia pierwsze kroki. Potrzebuje jednak pomocy w długotrwałej rehabilitacji.

Mama Oli, Iwona Niksa: Niezmierną radość sprawił nam fakt, że Ola mogła spędzić Święta w domu. Dwa tygodnie poza szpitalem, spędzone w otoczeniu najbliższych osób – rodziny i przyjaciół – korzystnie wpłynęły na jej samopoczucie, ma nowy zapas sił, żeby walczyć o powrót do zdrowia. Cieszymy się ogromnie z akcji charytatywnej na rzecz Oli, tym bardziej, że inicjatywa wyszła od młodych ludzi, kolegów z Wydziału Architektury. Jesteśmy wzruszone całą sytuacją i ogromnym odzewem akcji. Dużo osób wpłacało pieniądze bezpośrednio na subkonto Oli w Fundacji,  a dowiedzieli się o nim w wyniku działań studentów. Trudno wyrazić w słowach wdzięczność, którą czujemy… myślę, że najlepszym sposobem będzie jak najlepsze wykorzystanie zgromadzonych środków na leczenie i intensywną rehabilitację Oli. W Budziku córkę czeka jeszcze kilka zabiegów, które przedłużą jej pobyt w szpitalu. Pierwsze terminy, zarezerwowane w ośrodku rehabilitacji w Gacnie, muszą więc zostać przesunięte. W dużej mierze to dzięki Wam, studentom i pracownikom Politechniki Białostockiej, Ola będzie mogła skorzystać z kilku turnusów intensywnej rehabilitacji, poprawiającą sprawność i pracę całego układu nerwowego. Dziękujemy wszystkim ludziom o wielkich i otwartych sercach.

 

 

Wydrukuj ten Post