52 zdolnych uczniów z województwa podlaskiego odebrało dziś, 28 grudnia, stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego. Uroczystość odbyła się w gościnnych wnętrzach Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał stypendia uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy oprócz bardzo dobrych wyników w nauce, mogą poszczycić się sukcesami w rywalizacji konkursowej oraz olimpiadach przedmiotowych. W uroczystości na Politechnice Białostockiej, obok najzdolniejszych uczniów z Podlasia, udział wzięli ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół, a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego. Zaprezentowali się także studenci Politechniki Białostockiej.

Spotkanie otworzył Rektor PB prof. Lech Dzienis: Miejsce, w którym się dziś spotykamy nie jest przypadkowe. Nasza Uczelnia jest otwarta dla wszystkich młodych zdolnych ludzi, a ten twórczy, “innowacyjny” duch Politechniki Białostockiej chętnie i serdecznie powita wszystkich, którzy podczas studiów pragną rozwijać swoje pasjeW naszej Uczelni zajmujemy się kształceniem nie tylko studentów. W naszych strukturach działa także Liceum Ogólnokształcące. Rozumiemy więc rolę, którą w dzisiejszych czasach powinna pełnić uczelnia – wykraczać poza ramy swojej zwyczajowej działalności i, w oparciu o najnowsze wytyczne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizować swoją misję społeczną.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego mówił: Żeby osiągnąć sukces, rozwijać swoje umiejętności i predyspozycje, nie trzeba wyjeżdżać daleko w świat – można zacząć tutaj na miejscu, w naszym regionie. W ciągu ostatnich lat Podlasie zmieniło się zarówno w sensie gospodarczym , jak i naukowym. Nasze spotkania, podczas których honorujemy najzdolniejszych uczniów, nie bez przyczyny organizujemy w lokalnych uczelniach. Chcemy pokazać ich potencjał naukowy i to, co mogą zaoferować młodym ludziom. Dzisiejsze spotkanie jest świadectwem tego, że studenci, umiejętnie wspierani przez kadrę naukową, mogą na Politechnice Białostockiej z powodzeniem rozwijać swoje projekty.

W imieniu Podlaskiego Kuratora Oświaty gratulacje stypendystom złożył dr Tadeusz Mosiek, który pracował także w kapitule przyznającej stypendia: Bogactwo konkursów, turniejów, olimpiad, w których uczniowie brali udział było ogromne. Dlatego zadanie wyłonienia laureatów stypendium Marszałka Województwa było niezwykle trudne. Gratuluję wspaniałych osiągnięć zarówno stypendystom, jak i ich rodzicom, nauczycielom oraz szkołom, które reprezentujecie.

Jak z sukcesem rozwijać swoje pomysły pokazali dziś nagrodzonym uczniom studenci Politechniki Białostockiej. Mateusz Bajko zaprezentował Animę – inteligentny system powiadomień. Projekt stworzony przez studentów Wydziału Informatyki był już wielokrotnie nagradzany, m.in. w konkursie firmy Microsoft Imagine Cup, Technotalentach 2017 (zwycięzca kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej oraz Biznes). W grudniu zespół Animy otrzymał dofinansowanie w kwocie 100 tys. złotych w ramach programu Inkubator Innowacyjności+ na komercjalizację swojego projektu.

O budowie robotów Sumo i udziale w zawodach m.in. w Hiszpanii, Estonii, Rumunii i Chinach opowiedział zespół SumoMasters z Wydziału Mechanicznego. Nasi studenci 17 grudnia w Japonii zostali mistrzami świata w kategorii Mega Sumo! (o ich sukcesie pisaliśmy tutaj)

Najlepsi uczniowie z Podlasia mogli zapoznać się także z konstrukcjami analogów łazików marsjańskich i robotem Bobot, który ma szansę stać się pomocnikiem personelu medycznego na szpitalnych oddziałach dziecięcych oraz przyjacielem małych pacjentów.

Na zakończenie spotkania Rektor Politechniki Białostockiej przypomniał uczniom o możliwości aplikowania do zainicjowanego przez Uczelnię programu “Odkrywcy Diamentów“. Politechnika Białostocka oraz zrzeszone w Stowarzyszeniu przedsiębiorstwa poprzez stypendia i dofinansowania umożliwiają realizację innowacyjnych projektów, tworzonych przez “diamenty”, czyli zdolną młodzież z województwa podlaskiego i województw ościennych. Wsparcie uzyskują projekty z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania.

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce po raz drugi. Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty to 4 000 zł. Otrzymali je uczniowie ze średnią ocen na koniec roku szkolnego 5,00 oraz tytułem laureata konkursu/olimpiady/turnieju na szczeblu wojewódzkim lub na szczeblu ogólnopolskim/międzynarodowym.

 

 

Wydrukuj ten Post