Elastyczność jako atrybut współczesnej organizacji
01-03-2023
Czym jest elastyczność organizacyjna? Jak wpływa na siłę rynkową przedsiębiorstwa? W jakich obszarach zarządzania organizacją możemy zaadaptować koncepcję elastyczności? Na te wiele innych pytań stara się odpowiedzieć w książce „Elastyczność jako atrybut współczesnej organizacji” dr Justyna Grześ-Bukłaho, adiunkt w Katedrze Zarządzania, Ekonomii i Finansów na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.
– Monografia jest wynikiem moich prac nad zagadnieniami konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ich adaptacji do dynamicznych warunków otoczenia. Jest to zgodne z obszarem moich zainteresowań ale również profilem naukowym i dydaktycznym katedry. Za główny cel opracowania przyjęto systematyzację wiedzy na temat roli elastyczności w funkcjonowaniu organizacji w dynamicznym otoczeniu oraz prezentację dobrych praktyk wskazujących na skuteczne możliwości adaptacyjne – mówi autorka.
Koncepcja elastyczności organizacji dotyczy zdolności jednostki do dostosowywania się do zmian w jej otoczeniu, reagowania na szanse i zagrożenia oraz zwinnego podejmowania decyzji. Retrospekcja zakresu tematycznego rozpoczyna się w 1920 roku, niemniej koncepcja rozwijała się od lat 80-tych XX wieku. Od początku XXI wieku widoczny jest regularny wzrost zainteresowania badaczy i praktyków elastycznością organizacji.
Obszar elastyczności organizacji rozwija się i wymaga wiele uwagi, aby zrozumieć jego wpływ na różne procesy zarządzania w organizacji prowadzące do zwiększenia konkurencyjności i lepszych wyników. Jednymi z głównych powodów konieczności kształtowania elastyczności organizacyjnej są konkurencja na rynku, rozwój technologii oraz zmiana paradygmatu z produkcji masowej na produkcję na żądanie, skierowaną na potrzeby i oczekiwania klientów. Aktualnym determinantem pozostaje też radzenie sobie z niepewnością wywołaną pandemią COVID-19, kryzys gospodarczy oraz odnalezienie swojego miejsca w nowej rzeczywistości gospodarczej, której towarzyszy wojna w Ukrainie. Elastyczność wiąże się więc z siłą rynkową przedsiębiorstwa. Elastyczna organizacja może dywersyfikować swoje produkty, upraszczać zarządzanie procesami oraz wprowadzać innowacje. Podejmowane działania mogą dotyczyć obszaru zarządzania zasobami ludzkimi, jak i struktur organizacyjnych. Środowisko zmienia się w szybkim tempie, co oznacza, że organizacje muszą nadążać za tą ewolucją.
Publikacja skierowana jest do osób, które zarządzają przedsiębiorstwami, uczestniczą w budowie ich wartości. Może także służyć jako literatura uzupełniająca dla pracowników naukowych zainteresowanych problematyką elastyczności organizacji czy studentów i doktorantów podejmujących zagadnienia zarządzania strategicznego. Autorka wyraża przekonanie, że opracowanie wzbogaci wiedzę Czytelnika na temat kształtowania elastyczności podmiotu oraz zmotywuje do poszukiwania skutecznych metod elastycznego kierowania organizacjami.
Książkę „Elastyczność jako atrybut współczesnej organizacji” zrecenzowali dr hab. Anna Wziątek-Staśko, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, oraz dr hab. Wiesław Ciechomski, prof. UEP z Instytutu Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Zdaniem prof. Wziątek-Staśko: Współczesny świat boryka się z szeregiem problemów, identyfikowanych zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią, w istotnym stopniu determinujących poziom skuteczności oraz efektywności zarządzania. Trafna identyfikacja czynników kształtujących obraz funkcjonowania organizacji nie stanowi jednak warunku ostatecznego. Jako niezmiernie ważna jawi się umiejętność uruchomienia właściwych działań we właściwym czasie, co kieruje uwagę na aspekt dotyczący przedmiotowej „elastyczności”. (…) Podjęte w monografii rozważania mieszczą się w kanonie treści właściwych dla dziedziny nauk społecznych, dyscypliny – nauki o zarządzaniu i jakości, przyczyniając się do ich rozwoju. Praca jest wartościowa poznawczo zarówno dla teoretyków, jak i praktyków zarządzania, ale też innych dyscyplin naukowych.
Natomiast w recenzji prof. Ciechomskiego czytamy: Poruszana problematyka posiada niewątpliwie ponadczasowy charakter. O konkurencyjności przedsiębiorstwa przesądza bowiem jego adaptacyjność do turbulentnego otoczenia rynkowego, bez utraty posiadanej tożsamości. W ostatnich latach i miesiącach, między innymi wskutek globalnej pandemii i wojny w Europie, znaczenie tej prawidłowości wzrosło niewspółmiernie – w porównaniu do wcześniejszego okresu względnej stabilizacji i zrównoważonego rozwoju. Autorka słusznie zauważa, iż sposób w jaki organizacje mogą z powodzeniem radzić sobie z nieprzewidywalnymi, dynamicznymi środowiskami, jest od kilkudziesięciu lat dominującym tematem zarówno w gronie praktyków, jak i teoretyków.
Publikację, udostępnioną na licencji Creative Commons, można pobrać na stronie: Oficyny Wydawniczej PB (publikacje 2022). Warto też przypomnieć, że tytuły (książki oraz czasopisma) wydawane przez Oficynę Wydawniczą PB są udostępniane również na stronach BIBLIOTEKI CYFROWEJ POLONA oraz CYFROWEJ WYPOŻYCZALNI Academica.
Tytuł: Elastyczność jako atrybut współczesnej organizacji
Autorzy: dr Justyna Grześ-Bukłaho
Rodzaj publikacji: monografia
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 140
ISBN: 978-83-67185-44-8