Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Baltic University Programme

23-04-2024
uczestnicy Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pozują do grupowego zdjęcia
Politechnika Białostocka była gospodarzem Międzynarodowego Sympozjum Naukowego pt. „Rola uniwersytetów i badań naukowych dla zrównoważonego rozwoju regionalnego”. Spotkanie dla reprezentantów 6 krajów i 14 uczelni zrzeszonych w Baltic University Programme odbyło się w dniach 22 i 23 kwietnia 2024 r.

– Zaprosiliśmy naszych gości po to, żeby czerpać od nich inspiracje, dzielić się doświadczeniami. W Politechnice Białostockiej wdrażamy Strategię Zrównoważonego Rozwoju „Moja Zielona Politechnika” i w związku z tym pytamy naszych partnerów zagranicznych o dobre praktyki stosowane na ich uniwersytetach i uczelniach, a także o rady, co możemy zrobić lokalnie, żeby Politechnika była bardziej zieloną, bardziej zrównoważona. Korzystamy też z okazji i promujemy własne pomysły na badania i projekty w obszarze zrównoważonego rozwoju, czyli działań na rzecz ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Nasi naukowcy zaprezentują wyniki swoich badań. Pokażemy też imponujące zaplecze laboratoryjne, którym dysponujemy w Politechnice Białostockiej. To wszystko po to, żeby zachęcić do współpracy naukowej z naszymi naukowcami. Wartością samą w sobie będzie książka abstraktów, która powstanie po naszej konferencji. Ona także ułatwi szybki kontakt i wymianę myśli między uczelniami z Baltic University Programme – mówiła dr inż. arch. Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, współorganizatorka Sympozjum.

Czy uczelnie zrzeszone w Baltic University Programme mogą służyć jako hub dobrych praktyk organizacyjnych oraz badań naukowych prowadzonych w obszarze realizacji celów zrównoważonego rozwoju?

– Z pewnością aspirujemy do takiego miejsca. Dyskusja na temat zrównoważonego rozwoju, którą prowadzimy w ramach Sympozjum Naukowego BUP jest naturalną kontynuacją, a także cennym uzupełnieniem tego wszystkiego, co już od lat robimy w Politechnice Białostockiej. To nie tylko strategia „Moja Zielona Politechnika”, ale też wcześniejsze projekty, w tym organizowane przez nas międzynarodowe szkoły letnie dla studentów inżynierii środowiska, które skupiały się na temacie zrównoważonego rozwoju. Od dawna świadomie działamy na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej naszych pracowników i studentów. Organizując seminarium programu Baltic University Programme tworzymy forum do dyskusji, a także nowych idei. Cieszę się, że wśród uczestników seminarium jest też ambasador pakietu klimatycznego z Litwy. To okazja, żeby wymienimy się spostrzeżeniami i pomysłami – powiedziała dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, prorektor ds. Współpracy międzynarodowej PB i Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce.

Politechnika Białostocka dołączyła do inicjatywy The Baltic University Programme (BUP) w 2019 roku. To obecnie jedna z największych platform współpracy uniwersyteckiej na świecie. Zrzesza ponad 90 uniwersytetów w regionie Morza Bałtyckiego, w tym 25 polskich uczelni wyższych. Politechnikę Białostocką w tym gronie reprezentuje mgr Aniela Staszewska, Pełnomocnik Rektora PB ds. Baltic University Programme.

–Warto pamiętać, że sieć Baltic University Programme została utworzona już ponad 30 lat temu, w 1991 roku. Jej główną myślą było stworzenie koalicji uczelni wyższych z krajów Regionu Morza Bałtyckiego na rzecz ochrony unikalnego środowiska naturalnego Bałtyku. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa osób mieszkających nad Morzem Bałtyckim to Polacy, myślę, że to na nas ciąży spora odpowiedzialność za kształt tej współpracy. Stąd inicjatywa spotkania się w Politechnice Białostockiej przedstawicieli 14 uczelni zrzeszonych w sieci i wspólna debata na temat tego, jakie rozwiązania i badania w zakresie zrównoważonego proponują dla swoich regionów uczelnie z Polski, Szwecji, Litwy, Ukrainy, Finlandii. Korzystając z obecności w Politechnice Białostockiej uczestników International Staff Week, oddaliśmy również głos specjalistom z uczelni w Nigerii, Turcji – mówiła mgr Aniela Staszewska, wykładowca w Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej, Pełnomocnik Rektora PB ds. Baltic University Programme.

Sympozjum Naukowe pt. „Rola uniwersytetów i badań naukowych dla zrównoważonego rozwoju regionalnego” w dniach 22-23 kwietnia 2024 r. patronatem honorowym objęła Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB oraz Ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego w Polsce  dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB. Organizację wydarzenia wsparli: prof. Michał Bołtryk, Dziekan Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Białystok i Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Białymstoku. Patronat medialny: Radio Akadera.

(mr)

Dowiedz się więcej o BUP
Skontaktuj się z Pełnomocnikiem Rektora PB ds. Baltic University Programme
Szczegółowe informacje o sympozjum (w języku angielskim)