Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” w Białymstoku

10-02-2023
ludzie siedzący na sali słuchają człowieka stojącego przy mównicy; na podium stoją zielone fotele; w tle wyświetlana jest grafika informująca o konferencji
9 lutego 2023 roku rozpoczęła się w Białymstoku doroczna konferencja z cyklu „Studenci zagraniczni w Polsce” organizowana wspólnie w ramach programu „Study in Poland” przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, KRASP i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Nauki techniczne rozwijają się w równym stopniu w najróżniejszych uczelniach świata, a rozwijają się jeszcze lepiej dzięki współpracy międzynarodowej – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Kształcenie jest niesamowicie ważne, bo kształcimy inżynierów, czyli kadry techniczne, które potrzebne są w każdym kraju. Inżynier nie ma problemu ze znalezieniem pracy w innym kraju, jego umiejętności są potrzebne wszędzie.

94 tysiące studentów zagranicznych uczy się na polskich uczelniach. O istocie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie rozmawiają przedstawiciele uczelni wyższych na konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”, która odbywa się 9-10 lutego w Białymstoku.

Polska jest bardzo atrakcyjną formą edukacyjną i perspektywy dla studentów, doktorantów i młodych badaczy zagranicznych są w Polsce bardzo szerokie.

Jesteśmy w sercu Europy, jesteśmy bardzo pięknym przyrodniczo krajem – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – Jednocześnie nasze koszty utrzymania są nieco niższe, niż w innych krajach europejskich. Poza tym nasza oferta akademicka jest bardzo zróżnicowana, bardzo dobra i mamy też swoje specjalizacje.

Wyzwaniem internacjonalizacji polskich uczelni jest rosyjska agresja na Ukrainę. Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski uważa, że temat jest wielowątkowy i ważny.

Jednym z fundamentów naszego rozwoju jest umiędzynarodowienie, współpraca zagraniczna. Współpracujemy z tym nowoczesnym i modernistycznym zachodem, ale także jesteśmy blisko wschodniej granicy. Z jednej strony mamy tragedię na Ukrainie. Studenci z Ukrainy do nas przyjeżdżają i staramy się im pomagać. Mamy też obok granicę z Białorusią. Wiemy co tam się dzieje i staramy się również pomagać młodym ludziom z Białorusi – podkreśla prof. Adam Krętowski

Wydarzenie organizowane jest wspólnie w ramach programu „Study in Poland” przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. (hk)

Relacja Hanny Kość z Radia Akadera