Politechniczna Sieć Via Carpatia uruchamia konkurs Iskra – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych

02-02-2023
„Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w ramach współpracy Politechniki Białostockiej z uczelniami partnerskimi – Politechniką Lubelską oraz Politechniką Rzeszowską uruchamia konkurs „Iskra – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”. Skierowany on jest do kierowników międzyuczelnianych zespołów badawczych złożonych się z pracowników uczelni będących członkiem Politechnicznej Sieci Via Carpatia, którzy złożyli oświadczenie o zaliczeniu do liczby N w danej uczelni. Termin naboru wniosków mija 28 lutego 2023 roku.

Konkurs ma na celu zwiększenie jakości i przełomowości badań naukowych, w szczególności poprzez identyfikację nowych, kluczowych dla rozwoju społeczno-gospodarczego problemów badawczych oraz podejmowanie pionierskich prac badawczych na poziomie prezentowanym przez wiodące ośrodki zagraniczne.

Okres realizacji projektu badawczego Iskra musi wynosić 28 miesięcy i rozpoczyna się 1 kwietnia 2023 r.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 450 tys. zł.

Kosztami kwalifikowalnymi projektu są koszty bezpośrednio związane z realizacją projektu, takie jak:

• wynagrodzenia zespołu projektowego do 30% kwoty dofinansowania;
  • zakupy aparatury oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowej realizacji projektu oraz wykorzystywanych bezpośrednio do jego realizacji;
  • podróże służbowe w ramach projektu, w tym czynny udział w konferencjach naukowych, do 20% kwoty dofinansowania;
  • zakup odczynników, sprzętu i materiałów koniecznych do prowadzenia badań
    w projekcie;
  • koszty eksploatacji urządzeń i aparatury wykorzystywanych do prowadzonych
    w projekcie badań;
  • koszty ubezpieczenia oraz serwisowania urządzeń i aparatury wykorzystywanych
    w projekcie;
  • zakup usług obcych od jednostek niewchodzących w skład Politechnicznej Sieci Via Carpatia (do 20% kwoty dofinansowania) – w uzasadnionych merytorycznie przypadkach, w przypadku braku możliwości ich realizacji w ramach sieci;
  • opłaty za dostęp do niektórych serwisów internetowych, bezpośrednio związanych
    z badaniami realizowanymi w projekcie;
  • korekta językowa manuskryptów publikacji;
  • koszty wydawnictwa, przy czym czasopismo wydawcy musi znaleźć się na aktualnym wykazie czasopism sporządzonym i udostępnionym przez ministra właściwego
    edukacji i nauki, maksymalnie 5% kwoty dofinansowania.

Oceny wniosków dokonuje Rada Naukowa Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA złożona z prorektorów ds. nauki oraz 3 dodatkowych ekspertów wskazanych przez prorektorów ds. nauki uczelni z Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA (dalej: Rada), przy czym prorektor ds. nauki oraz wskazany ekspert nie mogą być kierownikiem ani wykonawcą składanego wniosku.

Zgłoszenia do Konkursu będą przyjmowane do 28 lutego 2023 roku.

Harmonogram konkursu, regulamin oraz niezbędne dokumenty dostępne są w specjalnie przygotowanym serwisie pb.edu.pl/via-carpatia

logo Ministerstwo Edukacji i Nauki
Dofinansowano ze środków dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach zadania
pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”