Jednym z planowanych działań jest konkurs na granty, realizowane przez międzyuczelniane zespoły badawcze, zakończone wspólnymi wysoko punktowanymi publikacjami.
Połączenie potencjałów trzech uczelni technicznych przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności oraz rozpoznawalności nauki polskiej. To będzie przysłowiowa iskra, która pobudzi rozwój rodzimej myśli technicznej.
Wykorzystanie efektu synergii podniesie również jakość i innowacyjność badań naukowych, w szczególności tych uznanych za istotne dla rozwoju społeczno-gospodarczego.
Współpraca międzyuczelnianych zespołów badawczych z Politechnicznej Sieci Via Carpatia pozwoli realizować strategiczne badania naukowe na poziomie prezentowanym przez wiodące ośrodki zagraniczne i usprawni ich komercjalizację, co bezpośrednio przełoży się na podniesienie ich użyteczności społecznej. Wdrożenia do przemysłu przyniosą realne efekty, które wpłyną na poprawę jakości życia obywateli.
Innowacyjne rozwiązania IT, nowatorskie technologie przemysłowe, nowe metody leczenia które powstaną w Polsce Wschodniej, przyczynią się do wyrównania obecnych dysproporcji międzyregionalnych.
Szczegóły dotyczące Konkursu „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych”
Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z treścią
Zarządzenia Nr 9/2023 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 23 stycznia 2023 roku w sprawie ogłoszenia konkursu pn. „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych” oraz naboru wniosków w konkursie – w ramach zadania zleconego pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” finansowanego z dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki nr umowy MEiN/2022/DPI/2577 działanie 7 „ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych” (PDF, 385 KB, otworzy się w nowej karcie)
realizowanego w Politechnice Białostockiej
mgr inż. Salwina Barbara Kieliszek
b.kieliszek [at] pb.edu.pl