Zmarł dr inż. Jerzy Gryko

28-12-2022
dr inż. Jezry Gryko 1944-2022
Z głębokim żalem informujemy o śmierci dr. inż. Jerzego Gryko – byłego pracownika Politechniki Białostockiej, członka Uczelnianego Komitetu Założycielskiego Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” Pracowników Politechniki Białostockiej.
Jerzy Gryko zmarł 27 grudnia 2022 roku w wieku 78 lat.

Jerzy Gryko urodził się w 1944 roku w Michałowie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie, studiował na Politechnice Warszawskiej. Studia ukończył w 1966 roku, a w 1974 roku, podstawie rozprawy pt. „Optymalne sterowanie pracą miejskich sieci rozdzielczych, wdrożona w sieci 15 kV w Białymstoku (ZEB)”, uzyskał stopień doktora. Pracował w Zakładzie Energetycznym Białystok oraz jako ekspert w Energoprojekcie Warszawa. Prowadził firmę konsultingową w zakresie doradztwa technicznego JG Consult Jerzy Gryko.

Z Politechniką Białostocką związany był w okresie od 1 września 1977 r. do 30 września 1982 r. Zatrudniony był na stanowisku adiunkta w Instytucie Elektrotechniki, w Zakładzie Elektroenergetyki.

Był jednym z sygnatariuszy pisma z 1 października 1980 roku zawiadamiającego władze uczelni o założeniu w Politechnice Białostockiej Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” Pracowników Politechniki Białostockiej. Jako działacz polityczny był internowany w stanie wojennym, w okresie od 14-31.12.1981 r. (Czytaj: Historia NSZZ „Solidarność” w Politechnice Białostockiej)

Rodzinie i Bliskim Zmarłego wyrazy szczerego współczucia i żalu składa cała wspólnota akademicka Politechniki Białostockiej.

Informacje o ceremonii pogrzebowej:

Wystawienie 29.12.2022 r. w godzinach 15:00 – 20:00 w Centrum Pogrzebowym Komorniccy ul. Wojskowa 3 w Białymstoku.

Msza święta i pogrzeb odbędą się w 30 grudnia 2022 r. o godz. 11 w Cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja w Michałowie.