Wyróżnienia dla projektu VIPSKILLS i jego pomysłodawczyni

17-12-2019
grupa absolwentów programu VipSkills pozuje z dyplomami

Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursów EDUinspiracje oraz EDuinspirator. Gala wręczenia nagród Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji odbyła się 3 grudnia 2019 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

O tytuł EDUinspiracje walczą co roku najlepsze (zakończone) projekty edukacyjne, natomiast o miano EDuinspiratora – osoby, które angażują się w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych. W obu konkursach FRSE wyłania nominowanych, a następnie laureatów. Nominowani to osoby wyjątkowo zaangażowane w realizację unijnych projektów edukacyjnych, motywujące innych do działania, pozytywnie wpływające na życie społeczności lokalnej oraz posiadające wszechstronne zainteresowania.

Z przyjemnością informujemy, że nominację w konkursie EDUinspirator 2019 otrzymała dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, nauczyciel akademicki na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku. Dorota Krawczyk od 2016 roku jest koordynatorką projektu VIPSKILLS, który po pierwszej – niezwykle udanej edycji – będzie kontynuowany w latach 2019-2020 dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu NAWA.

Wyróżnienie dla koordynatorki programu zbiegło się z przyznanym przez Komisję Europejską certyfikatem GOOD PRACTICE EXAMPLE. Partnerstwo strategiczne „VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers” realizowane w latach 2016-19 zostało uznane za przykład dobrych praktyk. Informacja o wyróżnieniu oraz samym projekcie została umieszczona na Platformie Rezultatów Projektów Erasmus+ (Erasmus+ Project Results Platform), która służy upowszechnianiu i wykorzystaniu rezultatów projektów finansowanych z programu Erasmus+.

Warto przypomnieć, że zainicjowany i koordynowany przez panią Dorotę Krawczyk program polegał na zjednoczeniu trzech uczelni we wspólnym działaniu na rzecz rozwijania wiedzy i umiejętności studentów w zakresie budownictwa energooszczędnego i efektywnych systemów grzewczo-wentylacyjnych.

„VIPSKILLS Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers” realizowany był w ramach Partnerstw Strategicznych w sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+ przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wspólnie z University of Cordoba (Hiszpania), Vilnius College of Technologies and Design (Litwa) oraz Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Białystok, przy wsparciu wielu firm i przedsiębiorstw z tych trzech krajów.

W ramach projektu VIPSKILLS przeprowadzono dwie szkoły letnie, której trzecia edycja odbyła się w 2019, już ze środków NAWA. Powstały też nowatorskie moduły nauczania i materiały, którymi autorzy – dydaktycy z trzech państw – dzielą się na platformie vipskills.pb.edu.pl/results. Opublikowano też dwie książki „Buildings 2020+”, dostępne na stronie Oficyny Wydawniczej PB.

W tegorocznej edycji tytuł EDUinspiratora przyznany został 7 osobom, które łączy ogromna pasja oraz chęć dzielenia się własnym doświadczeniem z innymi. Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom oraz Pani Dorocie Krawczyk nominacji w tak prestiżowym konkursie.

Relacja z uroczystości i pełna lista nagrodzonych na stronie www.frse.org.pl