Politechnika zagra wspólnie z WOŚP

18-12-2018

Politechnika Białostocka już po raz siódmy wspiera wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białymstoku. Uczelnia włączyła się w przygotowania do 27. Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę, 13 stycznia 2019 r.

Nasza uczelnia, podobnie jak w latach ubiegłych, została złotym partnerem białostockiego Sztabu WOŚP. 18 grudnia porozumienie w tej sprawie podpisali Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis i Angelika Łabicka, szefowa białostockiego Sztabu WOŚP. Działania wolontariuszy wspierać będzie także Akademicka Rozgłośnia Radiowa „Radio Akadera”.

Wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny został prof. Lech Dzienis. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podpisania porozumienia podkreślał: Kiedy podczas Finału WOŚP kwestuję na Rynku Kościuszki to pomagają mi nasi studenci oraz licealiści. Z Politechniką związany jest także co drugi ofiarodawca, który wrzuca datek do puszki. Podczas zbiórki spotykam często pracowników albo absolwentów naszej uczelni. Dlatego można śmiało powiedzieć, że cała Politechnika żyje tą akcją, której cel uważam za bardzo pożyteczny. Zdrowie ludzkie jest bowiem najcenniejszą rzeczą, którą trzeba chronić. Szczególnie kiedy chodzi o zakup urządzeń, które mają pomagać tym najmłodszym.

Dziś Politechnika Białostocka przekazała także oryginalny przedmiot do wylicytowania na aukcji WOŚP. To już swojego rodzaju tradycja. W poprzednich latach na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiały m.in. odrestaurowana przez studentów syrenka 105, motocykl typu chopper, wydrukowane w technice 3D statuetki trenera i piłkarzy Jagiellonii Białystok, designerski rower PB Techno Cruzer, a także zestaw robotów edukacyjnych Photon. W tym roku jest to prototyp bezzałogowego aparatu latającego – BAL. Specjalnie na 27. Finał WOŚP skonstruowali go członkowie Lotniczego Koła Naukowego działającego na Wydziale Mechanicznym PB.

To pierwsza tego typu konstrukcja. BAL jest niepowtarzalny i bardzo duży, jak na skalę samolotów zdalnie sterowanych, ma blisko 3,5 metra rozpiętości skrzydeł. Myślę, że jego nowy właściciel, już po zamontowaniu aparatury zdalnego sterowania i odbiornika, będzie miał sporo przyjemności z latania nim – mówił opiekun Lotniczego Koła Naukowego dr hab. inż. Adam Adamowicz. W ramach działalności Lotniczego Koła Naukowego na Wydziale Mechanicznym zazwyczaj budujemy samoloty na konkretne konkursy studenckie np. Air Cargo Challenge, który polega na tym, żeby zbudować samolot, który uniesie jak największy ciężar. Nasi studenci startowali już na zawodach z tego cyklu w Portugalii, Chorwacji i Niemczech – dodał.

Samolot BAL wykonany jest z kompozytu. Do jego produkcji zostały użyte laminaty epoksydowo-szklane i węglowe. Konstrukcja ma 1970 mm długości a jego skrzydła 3400 mm rozpiętości. Model waży ok. 5 kg, ale udźwignie dodatkowe 4 kg. Napędzany jest dwoma silnikami. Na dołączonym akumulatorze (5200mAh) BAL może latać w zależności od sposobu pilotażu od 10 do 30 minut. Ten czas można łatwo wydłużyć przez zastosowanie dodatkowego źródła zasilania. Samolot posiada również dużą przestrzeń ładunkową, którą można wykorzystać do zamontowania dodatkowego wyposażenia, np. kamer czy aparatury pomiarowej. Do jego uruchomienia potrzebna będzie lotnicza aparatura RC (minimum 6-7 kanałów) i odbiornik.

Hasło 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to: „Pomaganie jest dziecinnie proste”. Wolontariusze będą zbierać środki na zakup nowoczesnego sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

W zeszłym roku białostocki Sztab WOŚP uzbierał ponad 400 tys. złotych, dwa lata temu było to około 350 tys. Mam wielką nadzieję, że w 2019 roku uda nam się pobić rekord i osiągnąć pół miliona złotych – mówiła dziś Angelika Łabicka. Poinformowała, że 13 stycznia na ulice Białegostoku wyjdzie 350 wolontariuszy z puszkami WOŚP. Zapraszam mieszkańców Białegostoku i okolic, żeby jak najliczniej i jak najchętniej wrzucali datki do naszych puszek i odwiedzili Rynek Kościuszki podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – zachęcała.

Informacje na temat 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na: wosp.bialystok.pl

Aby pomaganie było jeszcze prostsze a wolontariuszy i puszek, do których można wrzucać datki, jeszcze więcej, zachęcamy do przyłączenia się do politechnicznej drużyny. Stwórzmy grupę, która wspólnie będzie zbierała pieniądze dla chorych dzieci. Więcej na: pb.edu.pl/polecamy/zagrajmy-z-wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo