Uczniowie ALO PB wygrali Olimpiadę Innowacji Technicznych w Mechanice

25-05-2023
Adam Piekutowski i Hubert Muszyński
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zdobyli tytuły Młodego Innowatora w roku szkolnym 2022/2023 Olimpiady Innowacji Technicznych w Mechanice. Adam Piekutowski, Paweł Michałowski oraz Hubert Muszyński są twórcami projektu „Wally” i zajęli pierwsze miejsce w etapie centralnym tej Olimpiady.

Podsumowanie Olimpiady Innowacji Technicznych, organizowanej przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów i Wynalazczości, odbyło się 24 maja 2023 r. w Warszawskim Domu Technika. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiego Urzędu Patentowego oraz Naczelnej Organizacji Technicznej.

W gronie laureatów, którym wręczono nagrody, dyplomy i zaświadczenia byli Paweł Michałowski, Adam Piekutowski z ALO PB. Warto zaznaczyć, że zwycięzcy tej olimpiady mają pierwszeństwo przyjęcia na większość uczelni technicznych w kraju. W przypadku młodych innowatorów z ALO PB oznacza to, że już na dwa lata przed maturą mogą wybierać uczelnie i przyszłe kierunki kształcenia.

Adam, Paweł i Hubert są uczniami klasy drugiej ALO PB. Swoją przygodę z robotyką zaczęli niecałe dwa lata temu podczas zajęć robotyki prowadzonych przez Grzegorza Nowika, nauczyciela fizyki. Razem zbudowali „Walliego”, czyli prototyp czterokołowego, wielozadaniowego robota. Konstrukcja powstała specjalnie na potrzeby Zawody Robotów XChallenge Tusk Hunters, podczas których symulowana jest awaria elektrowni jądrowej. W tych trudnych i szkodliwych dla człowieka warunkach, robot musiał wykonać szereg zadań: począwszy od wpisania kodów na klawiaturze numerycznej, a kończąc na zbieraniu i transportowaniu materiałów o różnym kształcie i masie. W każdej z tych konkurencji liczyła się nie tylko precyzja i dokładność, ale i czas wykonania.

„Wally” wyposażony jest w trzy rodzaje chwytaków oraz wiertło. Całe wyposażenie znajduje się na obrotowej platformie, co pozwala na szybką zmianę narzędzia.

Młodzi innowatorzy mają już pomysł na kolejny projekt. Jak mówią będzie lepszy i zdecydowanie dużo lżejszy niż „Wally”, który waży ponad 20 kg. Planują nadal poświęcać każdą wolną chwilę na realizowanie swojej pasji, bo jak mówią to przede wszystkim świetna zabawa.

Zdjęcia: materiały udostępnione przez uczniów ALO PB

(oprac. mr)